GeriGündem Grafik tasarımının öncülerindendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grafik tasarımının öncülerindendi

Türkiye'de grafik tasarımının öncü isimlerinden Prof. Yurdaer Altıntaş, dün tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde 84 yaşında hayata veda etti.

Altıntaş’ın cenazesi, bügün saat 14.30’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılacak tören sonrası Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İLK GRAFİK TASARIM SERGİSİ

1935’te Kars’ta doğan Yurdaer Altıntaş, 1957 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Atölyesi’nden mezun oldu. 1964 yılında açtığı grafik tasarımı sergisiyle Türkiye’de bu alanda bir ilki gerçekleştiren Altıntaş, 1968’de Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurulmasına öncülük etti, uzun yıllar başkanlığını yaptı. 1995’te profesör olan Altıntaş, 2004’te Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi tarafından Icograda Başarı Ödülü’ne, 2011 yılında ise TÜYAP 21. Sanat Fuarı’nda Sanatçı Onur Ödülü’ne değer görülmüştü. İKSV tarafından düzenlenen birçok İstanbul festivalinin afişine imza atan, aralarında Hürriyet Gösteri’nin de olduğu birçok sanat dergisinin kapak tasarımını yapan Altıntaş’ın 60 yılı aşan verimli meslek yaşamını kapsamlı bir biçimde özetleyen ‘Yurdaer’i Anlatmak: Yurdaer Altıntaş’ın Yapıtlarına Kesintisiz Bir Bakış’ başlıklı kitap ise kısa süre önce Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle