Gündem Haberleri

  Gezi Parkı bekleyişte

  Hürriyet Haber
  11.06.2013 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Ağaçları korumak için yola çıkan ve 15 gündür Gezi Parkı'nda dünyaya örnek olan eyleme imza atan Gezi Dayanışma Platformu bu sabah önce polise taş atanları engellemek için yoğun çaba harcadı. Daha sonra da parka yönelmelerini ve yeni gerginliklerin ortaya çıkmasını engellemek için BARIŞ ZİNCİRİ oluşturarak TOMA'ların önünde durmaya başladı.

  Türkiye bu sabaha emniyet güçlerinin Taksim Meydanı’na yaptığı müdahale ile uyandı.  Çevik kuvvet 07:30'da meydana girdi. Gezi Parkı protestolarında yeni bir gerginlik olacak mı korkusu yaşandı. Ancak 15 gündür önce İstanbul sonra Türkiye ve dünyada örnek eylemler yapan Gezi Parkı protestocuları, parka çekilerek beklemeye başladı.

  BAKAN’DAN “SİVİL POLİS Mİ” AÇIKLAMASI

  İŞTE GEZİ PARKI'NIN İÇİNDEN PAYLAŞILAN KARELER

  İstanbul Valisi Mutlu, Twitter'dan Gezi'ye müdahale edilmeyeceğini, polisin sadece AKM ve Atatürk Anıtı'ndaki pankart ve resimleri kaldıracağını açıkladı. Polis Gezi Parkı'na herhangi bir müdahalede bulunmadı. Polis de sık sık anons yaparak ''Taş atmayın su sıkmayalım'' diye uyardı. Ancak 09:00’da tansiyon yükseldi. Bir anda ortaya çıkan bazı kişiler, polise molotof kokteyli atmaya başladı.  Gerginlik artınca polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

  Gezi Parkı bekleyişte
  Bir eylemci polisi engellemek için TOMA'nın altına yattı.

  "SALDIRANLARI UYARDILAR"

  Bu sırada biber gazından etkilenen Gezi Parkı protestocuları olayların büyümesini engellemek için parktan çıkarak polise saldıranları uyardı.  Taş ve Molotof atmalarını engellemeye çalıştı.

  15 GÜN SONRA BUNLAR YAŞANDI

  "EL ELE EYLEM"

  Bu tavırın da etkisiyle meydandaki tansiyonun düşmesiyle birlikte protestocular bu kez yeni bir gerginliği engellemek ve parkı korumak için el ele tutuşarak Barış Zinciri oluşturdu. TOMA’ların önünde duran protestocular polisle herhangi bir gerginlik yaşamadan, Taksim Meydanı’nda Gezi Parkı’nı korumaya aldı ve yine çok konuşulacak demokratik bir eyleme imza attı.

  VALİ'DEN TEŞEKKÜR

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu "Gezi Parkı'ndaki gençlerin dışına çıkmayarak orada beklemiş olmaları ve Taksim Meydanı'ndan polisimizle güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmek isteyen gruplara bu manada prim vermemiş olmalarını fevkalade anlamlı ve değerli buluyoruz. Onlara teşekkür ediyoruz" dedi.

  Gezi Parkı bekleyişte
  Gezi Parkı'na müdahaleyi engelemek için insan zinciri oluşturuldu. Fotoğraf: Alişer Delek

  Gezi Parkı bekleyişte DÜNYA TELEVİZYONLARINDAN 'ORTAK YAYIN'

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı