Gündem Haberleri

  Eşini kaybeden hacı hasta olduğu için kurtuldu

  Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)
  29.09.2015 - 20:53 | Son Güncelleme:

  KURBAN Bayramı’nın birinci günü Mina’da Şeytan taşlamaya giderken çıkan izdihamda hayatını kaybeden Türk Hacılardan 68 yaşındaki Sahure Coşkun’un hasta olan eşi Necdet Coşkun’u otelde bırakarak, şeytan taşlamaya kafiledeki diğer hacılarla gittiği anlaşıldı. Necdet Coşkun’un ise hasta olduğu için izdihamdan kurtuldu.

  Mina’da yaşanan izdihamda öldüğü belirtilen Sahure Coşkun ile birlikte 13 Eylül tarihinde Hacca giden eşi Necdet Coşkun, eşinin ölüm haberini Yozgat’taki yakınlarından sonra öğrendi. Mina’da yaşanan izdihamda hayatını kaybeden hacılar arasında Sahure Coşkun’un da olduğunu televizyonlardan öğrenen yakınları Coşkun ailesinin Çallatlı köyündeki evlerine akın etti, taziye ziyaretinde bulundu.

  Annesinin ölüm haberini kafiledeki diğer hacılardan öğrenen ve haberlerde annesinin ismini gören Nail Coşkun yetkililerden herhangi bir bilgi alamadıklarını söyledi. Nail Coşkun, "Babamla bayramın ilk günü görüştük. Şeytan taşlamaya gidilirken izdiham olduğunu öğrenmişler. Annemde otele dönmeyince babam endişelenmiş. Herhangi bir bilgi alamamış ve akşama doğru tekrar babamla görüştüm, annemden bir haber var mı diye sordum. ‘Oğlum kafileden dönenler oldu ama annen dönmedi’ dedi. Annemin dönmediğini duyunca babam endişelenmeye başladı. Baba ümidini kaybetme, birçok kişi var belki döner, belki bir yerlerdedir dedim. Ben ümidimi kesmemiştim ama babam ümitsiz bekliyordu. Cumaya gittiğimizde eve telefon gelmiş. Annemin yanındaki bir bayan annemin rahatsızlandığını, kolunun üzerine düştüğünü, daha sonra izdihamın arasında kalarak rahmetli olduğunu söylemiş. Söyleyecek bir şey yok. Biz arkadaşlarından aldığımız telefon neticesi annemin öldüğünü öğrendik. Gerek diyanet olsun, gerek kafile başkanı olsun herhangi bir bilgi vermediler. Basında açıklandıktan sonra akşam saatlerinde babama haber vermişler. Biz duymuştuk ama babama duyurmak istemiyorduk. Akşam babamı aradım bir haber var mı diye, ‘Oğlum annen rahmetli olmuş yeni öğrendim’ dedi. Babamı, annemin cenazesini teşhis etmeye 4 gün sonra götürmüşler" dedi.

  Anne ve babasının 8 yıldır hacı olmak için beklediklerini ifade eden Nail coşkun, "Annemi ve babamı günde 3-4 kez arıyordum. Annem, beş defa helallik istedi. Bazen de ‘Ben orda kalacağım, şehit olacağım, öleceğim’ diyordu. Allah rahmet eylesin. Allah’ın taktiri, mekanı cennet olsun" diye konuştu.

  KAYIP HACILARDAN HABER YOK

  Yozgat’tan 13 Eylül tarihinde kutsal topraklara gitmek üzere yola çıkan ve bayramın birinci günü yaşanan izdiham olayının ardından kendilerinden haber alınamayan hacılardan, İsmail Aslan, Şengül Aslan ve Satılmış Gençel’in yakınlarının endişeli bekleyişi devam ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı