Gündem Haberleri

  Erdoğan: Kısır çekişme tuzağına düşmeyiz

  Hürriyet Haber
  30.10.2003 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin boş lafla, kısır çekişmeyle, politik kavgalarla kaybedecek bir anlık vakti olmadığını belirterek, ''Bu tuzaklara düşmeden ve milletimizi de düşürmeden hizmet adına gerekenleri vazgeçilmez önceliğimiz yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül törenine katılarak bir konuşma yaptı.
    
  ASO'nun 40. yılını kutlayan Erdoğan, ekonomide bir iyileşmeden, canlanmadan, büyümeden ve rahatlamadan söz ediliyorsa bunda hükümet olarak kararlılıkla uyguladıkları programlar kadar işadamları, sanayiciler ve girişimcilerin de büyük payı ve rolü olduğunu söyledi.

  "TÜRKİYE UZUN ZAMAN KÖTÜ YÖNETİLDİ"

  Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Eğer Türkiye, sıkıntılarından tamamen kurtulup düze çıkacak ve hak ettiği gibi dünyanın güçlü, en saygın ekonomilerinden birine sahip olacaksa bu eser, kamusuyla, özel sektörüyle bu ülkenin gayretli insanlarının ortak eseri olacaktır.

  Bugün burada ödüllendirilecek olandeğerli dostlarımız, bu büyük övüncü daha şimdiden göğüslerine bir madalya olarak takabilirler. Çünkü, inanıyorum ki sizlerin de Türkiye'nin parlak geleceğine inancınız, bizim gibi tamdır.
    
  Türkiye'nin kalkınma ve gelişme yürüyüşünün henüz başında olduğumuzun bilincindeyiz. Bütün bu söylediklerim, Türkiye'nin artık umutsuz olmadığını, geleceğe inançla bakabilmek için gerekli iyimserliği yakaladığını işaret etmek içindir.

  Bu kadar çok kriz yaşamış, bu kadar uzun zaman kötü biçimde yönetilmiş ve doğaldır ki pek çok problemle karşı karşıya olan bir ülkenin insanları olarak hepimizin alması gereken dersleri aldığımızdan kimsenin şüphesi olmasın.''
    
  "ATILMASI GEREKEN ÇOK ADIM VAR"

  Erdoğan, Türkiye'nin önünde halen ''fevkalade'' acil problemler ve zaman kaybedilmeden atılması gereken pek çok adım olduğunu kaydetti.
    
  Türkiye'nin boş lafla, kısır çekişmeyle, politik kavgalarla kaybedecek bir anlık vakti olmadığını ifade eden Erdoğan, ''Bu tuzaklara düşmeden ve milletimizi de düşürmeden hizmet adına gerekenleri vazgeçilmez önceliğimiz yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

  Hükümet olarak, enerjilerini Türkiye'nin problemlerini çözmeye tahsis ettiklerini belirten Erdoğan, geleceğin yatırımlarını yapmak ve AB çerçevesinde Türkiye'nin ihtiyacı olan yapısal dönüşümü gerçekleştirmek dışında hiçbir şeye enerji harcayacak vakitleri olmadığını vurguladı.
     
  "DÜNYA BİR YANA, ANKARA'NIN DIŞINA AÇILMAYAN YÖNETİMLE ÇOK ZAMAN KAYBETTİK"
     
  Türkiye'nin, içeride ve dışarıda yapması gereken çok iş olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Çok zaman kaybettik. İçeriye kapandık, bırakın dünyaya açılmayı Ankara'nın dışına çıkmayı bile akıl edemeyen, bu uygulamayı gerçekleştiremeyen yönetimlerle çok zaman kaybettik.

  Milletimizin kişibaşına yıllık milli gelir rakamları, içimize sindiremediğimiz rakamlardır. Oyalanacak zamanımız yok. Büyüme sürmeli, enflasyon kontrol altında tutulmalı, sizlerin de katkılarınızla Türkiye, büyük potansiyelini ihracat performansıyla taçlandırılabilmelidir.

  Biliyorum bu konuda sıkıntılarınız var. Bugüne kadar mazeretler üretmek yerine kendi değerlerinizi ekonomiye katmayı tercih ettiniz. Ancak şuna inanın: Gecesini gündüzüne katan, yerinde durmayan, bir gününü bir gününe eşit kabul etmeyen bir hükümet var.

  Bu gayretle koşuyoruz ve sizlerin de önünü açabilmek için gerek yasal düzenlemelerle gerekse heyecanınıza heyecan katarak sizlerle müşterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''
    
  "EKONOMİK PROGRAM HÜKÜMETİN HAREKET KABİLİYETİNİ ETKİLEDİ"

  Ekonominin hassas dengesinin ve uygulanan ağır programın, hükümetin hareket kabiliyetlerini büyük ölçüde etkilediğini ''üzülerek'' belirten Erdoğan, ancak bugünlerin yavaş yavaş geçeceğini ve hep birlikte geleceğin hesabının yapılacağını ifade etti.
    
  Yatırımlara gerekli rakamları ayıramadıklarını, ancak bunun bugünün bir gerçeği olmadığını söyleyen Erdoğan, ''Ne yazık ki geçmişin bugüne yüklediği bir bedeldir'' diye konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Gönlümüz, 8 katrilyon liralık bir yatırım bütçesinden yana değil. Takdir edersiniz ki geçmişin bugüne maalesef fatura ettiği bu dev faiz yükünü neyle telafi edeceksiniz?

  GEÇMİŞİN BUGÜNE FATURA ETTİĞİ DEV FAİZ YÜKÜ

  İnanıyorum ki çok kısa bir vadede inşallah Türkiye bundan da kurtulacak ve yatırım rakamlarını çok daha büyütürken bu rakamlarla çok daha farklı işler üretebilmenin meyvesini de alacaktır.

  Geçen yıl, yatırım rakamımız 8 katrilyon liraydı. Bu yıl, belki biraz daha düşük olacak. Fakat ek bütçelerle buartacak. Burada bir şeyi vurgulamam lazım. Önceki yönetimlerin 10 liraya yaptığını, biz 2.5 liraya yapıyoruz. Böyle bir özelliğimiz var.Bunu, 1 yıl içindeki uygulamalarla çok açık ve net olarak gördük.

  Bu yıl sonuna kadar biz 55 adet baraj, gölet ve sulama açıyoruz. Bunların içerisinde, 15 yıl öncesine dayalı yatırımlar bulunmaktadır. Bunların bir çoğu durmuştu, biz bunları öncelikler sırasına koyduk ve bu önceliklerle birlikte bunları süratle açmaya başladık.

  Bugüne kadar 50'sinin açılışını yaptık, bugün de 51'incisinin Kars'ta açılışını yapacağım. Türkiye'nin yüzde 40'ı tarımla iç içe. Biz, bunu da ayağa kaldırmak durumundayız. Bu, bizim için farklı bir istihdam alanı.''
     
  ''FİKİR VE PROJELERİNİZE AÇIĞIZ''
     
  İhracat konusunda büyük çaba sarf ettiklerini belirten Erdoğan, hem kendisi hem de bakan arkadaşlarının ülke ülke dolaşarak yeni imkanlar, yeni fırsatlar üretmeye çalıştıklarını söyledi.          
    
  Vergilerin hafifletilmesi konusunda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiklerini ifade eden Erdoğan, ''Her konuda olduğu gibi fikir ve projelerinize bu konuda da açığız. Ülkeyi kapalı kapılarardından yönetmediğimizi biliyorsunuz. Gelin konuşalım, sorunları büyütmeden çözmeye çalışalım. Vizyonlarımızı karşılıklı olarak geliştirelim'' dedi.
    
  Kamu Yönetimi Reformu ve il özel idareleriyle ilgili reform çalışmalarını anımsatan Erdoğan, bu çalışmaları yürütürken söyleyecek sözü olan herkesin görüşünü aldıklarını bildirdi. Erdoğan, bakan ve bürokratların, Kamu Yönetimi Reformu ile ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini de kaydetti. 
    
  "HERKESİN ORTAK ENERJİSİ VE EMEĞİ GEREKİYOR"

  Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
    
  ''Bu ülke hepimizin. Bugün olduğundan daha iyi bir yere gelmesi de hepimizin ortak emeğini, enerjisini ve gayretini gerektiriyor. Ben, sizlerin yanındayım. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız üzerinde yeri vardır. Sizlerin emeğinizi, enerjinizi ve gayretinizi bugüne kadar olduğu gibi hatta daha da çok yanımda hissetmek istiyorum.
    
  ASO'nun 40. yılını kutluyor, bu özel törende yaptıkları ihracat ve ödedikleri vergi rakamlarıyla ödüle hak kazanan firmalarımızı bütün içtenliğimle tebrik ediyor, bütün çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

  Benim başbakan olarak kendilerine armağanım, Allah'ın izniyle Türkiye'nin güçlü ve kalkınmış bir ülke olarak dünyanın yıldızı haline geldiği gün, bu onurun aslan parçasının kendilerine ait olduğunu hatırlatmak olacaktır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı