Gündem Haberleri

  Emekli Orgeneral Nusret Güner'e beraat

  Mesut Hasan BENLİ/ANKARA
  13.10.2015 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasında yaşanan tutuklamalara tepki için istifa eden eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, Twitter’dan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e ‘hakaret’ ettiği iddiası ile hakkında açılan davada beraat etti.

  Güner, Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesindeki savunmasında, donanma komutanlığı sırasında, sorumlu kişilere, "Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) kurulan Deniz Kuvvetleri odaklı kumpası kabul etmediğini açıkladığını ve dikkate alınmayınca, istifa ettiğini" belirtti.

  Herkesin sustuğu bir dönemde, "kral çıplak" dediğini ifade eden Güner, "Bu mesajlar ile hiçbir zaman Genelkurmay Başkanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı makamlarına hakaret etmeyi amaçlamadım" dedi.

  Hakim Şahin Kurt, diğer beyanları da dinledikten sonra, Güner'in beraatına karar verdiğini bildirdi.

  İŞTE O TWEETLER

  Nusret Güner, davaya konu olan 1 Haziran 2014’te paylaştığı twettlerinde şunları yazmıştı:

  “Gnkur. Bşk. Amiral üniforması ile Beyaz Fırtına Tatbikatı için donanma’da! İyi ki, o lekesiz, bembeyaz, kutsal üniformayı zamanında çıkarmışım. Donanma’nın albay ve amirallerinin yüzde 80’ini tasfiye edenler, buna ses çıkarmayanlar utanmadan Donanma’ya geliyor utanmayanlar da onu karşılıyor. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan olsam, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral B. Bostanoğlu’nun görevini 2 yıl daha uzatırım. Ah ikbal hırsı ah! Deniz K. Komutanı olsaydım, hapse giren silah arkadaşları özellikle denizciler için kılını kıpırdatmayan N. Özel Donanma’ya adımını atamazdı. Amiral üniforması içinde N. Özel ile donanma harikalar yaratıyor. Demek ki hapse girenler ve istifa edenler safra imiş. Dik duramayanlar, oramirale yasak koyan N. Özel’i amiral üniformasıyla Donanma’da ağırlıyor. Vefasızlık böyle bir şey. İftiharla sunar: Balyoz yiyen denizciler için kılını kıpırdatmayan Komutan, denizci üniformasıyla Donanma’da.”

  İddianame

  İddianamede, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğinin, Güner adına kayıtlı Twitter hesabından yayınlanan bazı paylaşımlar üzerine suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, soruşturma üzerine, ağır eleştiri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, buna dayalı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve ifade hürriyeti kapsamında takipsizlik kararı verdiği bildirilen iddianamede, ancak kararın Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince kaldırılması üzerine Güner hakkında Özel ve Bostanoğlu'na hakaret suçundan iddianame düzenlendiği bildirildi.

  İddianamede Güner'in, "kamu görevlisine, görevinden dolayı hakaret" suçundan iki kez cezalandırılması isteniyordu

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı