Gündem Haberleri

  Elitler zirvesi

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, teröre karşı savaşı konuşmak için dört AB ülkesinin liderlerini dün akşam Londra'daki yemekli zirvede bir araya getirdi. AB'nin diğer 10 üyesinin dışlandığı zirveye önce Almanya ve Fransa çağrıldı, İtalya ve İspanya ise son dakika davetiyeleri aldı. İtalya'nın savaşa asker gönderme teklifi de sonunda ABD tarafından kabul edildi.

  Afganistam'daki savaşa İslam ülkelerinin desteğini sağlamak için çıktığı Ortadoğu turunda fazla sempatiyle karşılanmayan İngiltere Başbakanı Tony Blair, temasları hakkında bilgi vermek için Avupa Birliği içindeki en önemli müttefikleriyle bir zirve düzenledi.

  Teröre karşı ABD'nin yanında savaşan İngiltere Başbakanı Blair, öncelikle Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Lionel Jospin ile Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'i çağırdı. Ancak dün akşam verilen yemeğin davetli listesine son anda İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de dahil edildi.

  Geçen ay İngiltere, Fransa ve Almanya'nın savaşı konuşmak için kapalı kapılar ardında yaptığı zirveden dışlandığı için Berlusconi sert tepki göstermişti. Böylelikle Berlusconi ile sol muhalefet arasındaki kavga da şimdilik durulmuş oldu. Berlusconi, İtalya'nın dünyadan tecrit edilmesine yol açtığı gerekçesiyle sol kesimi suçluyordu.

  Ancak kendisi de ‘‘Batı kültürü İslam medeniyetinden üstündür’’ diyerek kendi müttefiklerinin bile tepkisini çekmiş, sonra da yanlış anlaşıldığını söyleyip özür dilemişti.

  CONCORDE'LA GİDİYOR

  İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, AB Dönem Başkanı Belçika'nın Başbakanı Guy Verhofstadt'ı telefonla arayıp savaştaki son gelişmeler konusunda bilgilendirdikten sonra çarşamba günü Washington'a gidip ABD Başkanı George W.Bush'la buluşması bekleniyor. Blair, geçen yıl 25 Temmuz'da Paris'te meydana gelen kazadan beri uçmayan Concorde'un 9 Kasım günü yapacağı ilk seferle ABD'ye gidecek. Chirac ise Blair'den bir gün önce Bush ile görüşecek.


  İtalyanlar da nihayet savaşta


  Londra'daki zirveye son anda davet edilen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yi memnun eden diğer bir gelişme de ABD'nin Roma'dan gelen ‘‘biz de asker gönderelim’’ teklifini kabul etmesi oldu. İtalya'daki bir Amerikan diplomatik kaynağının verdiği bilgiye göre Washington Roma'ya bir mektup göndererek teklifi olumlu karşıladığını bildirdi. İtalya, savaş gemileri ve Tornado uçakları göndermeyi önermişti. ABD'nin nasıl bir destek talebinde bulunduğu henüz bilinmiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı