Gündem Haberleri

  E-devlet üniversite kayıtlarında yarın son gün! E-devlet şifresi ile üniversite kaydı nasıl yapılır?

  Hürriyet Haber
  04.08.2015 - 14:53 | Son Güncelleme:

  28 Temmuz’da başlayan uygulamanın ilk gününde kayıt yapabilecek 514 bin 213 öğrenciden 62 bin 91'i kaydını elektronik ortamda gerçekleştirdi. E-kayıt nasıl yapılır? E-devlet kayıt belgeleri,online üniversite kaydı detayları haberimizde

  28 Temmuz’da başlayan uygulamanın ilk gününde kayıt yapabilecek 514 bin 213 öğrenciden 62 bin 91'i kaydını elektronik ortamda gerçekleştirdi.
  Üniversite öğrencilerinin kayıt işlemleri kolaylaşacak.

  Artık üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrenciler YÖK tarafından yürütülen Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları sayesinde, bu yıl ilk kez 32 üniversitede yapılmak üzere elektronik Kayıt (E-kayıt) sistemi uygulanacak. 'E-kayıt işlemleri 28 Temmuz 2015 - 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.

  Uygulama ile söz konusu üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak bildirilen tarihler arasında ‘e-devlet' kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecekler.

  Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.

  ÜNİVERSİTELERE E-KAYIT NASIL YAPILIR?

  Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler (https://www.turkiye.gov.tr/) adresinde ‘e-hizmetler' bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında ilgili tarihlerde açılacak ‘Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

  Kayıt için PTT aracılığı ile dağıtımı yapılan e-Devlet kapısı şifresi ile "https://www.turkiye.gov.tr" adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapmak ve e-hizmetler sekmesindeki YÖK-"Üniversite e-kayıt" hizmetini tıklamak gerekiyor.

  Öğrenciler, kayıtlarını başarıyla tamamladıklarını gösteren belgeyi barkodlu olarak alabilecek.

  E-DEVLET ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ VE GEREKLİ EVRAKLAR

  a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

  b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

  c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

  d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

  e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından (http://kamu.turkiye.gov.tr) İnternet adresinde görülebilecektir.

  Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

  Öğrencilerin üniversitelerine gitmeden elektronik kayıt yaptırabilecekleri üniversitelerin listesi şöyle:


  ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

  AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

  İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ

  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

  KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

  KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

  KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ

  BATMAN ÜNİVERSİTESİ

  KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

  BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

  KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ

  BOZOK ÜNİVERSİTESİ

  NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

  BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ

  ORDU ÜNİVERSİTESİ

  ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

  ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

  OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ

  ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ

  RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

  ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  SİİRT ÜNİVERSİTESİ

  GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ

  SİNOP ÜNİVERSİTESİ

  İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

  SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

  İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

  YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı