Gündem Haberleri

  Doğalgaz zammını duyan satış noktalarına koştu

  A.A
  29.09.2012 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Doğalgaza Ekim ayında zam yapılacağı açıklanmasının ardından, doğalgazı zamsız almak isteyen vatandaşlar satış noktaları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın doğalgaza Ekim ayında yüzde 10-15 arasında zam yapılacağını açıklamasıyla birlikte Ankaralı kartlı doğalgaz kullanıcıları, sabahın erken saatlerinden itibaren Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin Demirtepe'deki binasının önünde beklemeye başladı.

  Kurumda mesainin başlamasının ardından satış noktalarından gaz almaya başlayan vatandaşlar, zam oranlarının beklentilerinin üzerinde olduğunu ve bütçelerine artı yük getireceğini ifade ettiler. 

  Vatandaşlar, yaklaşan kış ayları nedeniyle, zam öncesinde doğalgaz satın almak istediklerini ifade ettiler.

  PAZAR GÜNÜ DE AÇIK

  Kurum yetkilileri de kış aylarına girerken doğalgaz satışlarının arttığını, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasının ardından bu artışın daha yüksek olduğunu belirttiler. Normal günlerde karşılaştıkları talebin çok üzerinde taleple karşılaştıklarını ifade eden yetkililer, 30 Eylül Pazar günü, saat 08.00-21.00 arasında da doğalgaz satışı yapılacağını kaydettiler. Bu arada, sabahın erken saatlerinde kurum binası önünde beklemeye başlayan bazı vatandaşlar, kahvaltılarını yaptılar, yemeklerini yediler.

  ÖN ÖDEMELİ SİSTEM NEDİR?

  'Ön ödemeli sistem' olarak adlandırılan önceden satınalma, abonelerin yazılı talebi doğrultusunda gerçekleşiyor. Talep sonrası, dağıtım şirketi tarafından mevcut mekanik sayaç yerine ön ödemeli sayaç takılıyor. Ön ödemeli sayaçlar için EPDK sayaç başına 122 liralık bir değer belirledi. Ön ödemeli sistemde, aboneler tüketim bedellerini önceden yatırabiliyor. Faturalama da talebin yapıldığı günkü fiyat üzerinden yapılıyor. Bu sayede, gelen zamlardan korunma imkanı doğuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı