Gündem Haberleri

  Diyanet ahlaksız soruyu önce cevapladı sonra sitesinden kaldırdı

  Hürriyet Haber
  08.01.2016 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu,” resmi internet sitesine gelen bir soruyu, sosyal medyada sert tepkilere neden olmasının ardından kaldırdı.

  Gelen soru, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeydi.

  Diyanetin bugüne kadar verdiği ilginç cevaplarDiyanet'in bugüne kadar verdiği ilginç cevaplar

  Birgün'ün olayı haberleştirmesiyle başlayan tepkilerin ardından https://fetva.diyanet.gov.tr sitesinden bu soruya verilen yanıt kaldırıldı. Şu anda içinde “şehvet” sözünün geçtiği hiçbir yanıt sitede görüntülenemiyor. 

  Ancak Google’ın önbelleği kullanılarak Diyanet sitesinde verilen yanıt hala görülebiliyor. Buna göre Diyanet’in soruyla ilgili fetvası şöyle:

  “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

  Sosyal medyada gelen tepkilerde, Diyanet’in soruyu soran kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak yerine bu cevabı vermesi eleştirildi.


  Ünlü çizer M.K. Perker'in, Diyanet'in nişanlı çiftler için yaptığı ve büyük tartışma yaratan uyarılarla ilgili illüstrasyonu

  SOSYAL MEDYADA TEPKİ

  Ahlaksız soruya Diyanet'in verdiği cevap sosyal medyada da tartışma yarattı. Kullanıcılar konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yaptı. İşte o paylaşımlardan bazıları:

  "NİŞANLI ÇİFTLER EL ELE TUTUŞAMAZ" UYARISI TARTIŞILMIŞTI

  Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, son olarak, evlenme hazırlıkları yapan nişanlı çiftlere yönelik uyarısı nedeniyle tepki çekmişti.

  Aynı sitede verilen fetvada, nişanlılık döneminde çiftlerin el ele tutuşmaması ve baş başa kalmaması gerektiği belirtilmişti.

  Din İşleri Yüksek Kurulundan nişanlı çiftlere ilginç uyarıDin İşleri Yüksek Kurulu'ndan nişanlı çiftlere ilginç uyarı

  Diyanet ahlaksız soruyu önce cevapladı sonra sitesinden kaldırdı  .

  Etiketler: Diyanet , şehvet , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı