Gündem Haberleri

  CHP'li Haluk Koç'tan CHP'li muhaliflere sert yanıt

  Hürriyet Haber
  13.08.2014 - 13:38 | Son Güncelleme:

  CHP Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterilen aday konusunda sert eleştirilerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ve aralarında Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın da olduğu muhalif vekillere sert yanıt verdi.

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin, "Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve 'başarılıyız' demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

  CHPli Haluk Koçtan CHPli muhaliflere sert yanıt 'Partimin eriyip gitmesini seyretmeyeceğim'

  CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan da dün bir grup milletvekili ile düzenlediği basın toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyerek kurultay çağrısında bulunmuştu.

  CHPli Haluk Koçtan CHPli muhaliflere sert yanıt 'Kılıçdaroğlu makamdan çekilsin'

  CHP'Lİ KOÇ'TAN MUHALİFLERE SERT YANIT

  Bugün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Haluk Koç'un muhalif vekillere yanıtı sert oldu.

  AK Parti açısından "ortalığın toz duman" olduğunu ileri süren Koç, "Kimin eli kimin cebinde belli değil bu süreçte, tam da bu ortamda 'hayır AKP gündemde olmamalı, gündeme biz CHP olarak kendimizi taşımalıyız' diyen istirahattaki CHP'li arkadaşlarımızın açıklamaları geldi" dedi.

  ''İKİNCİ TURDA DAHA BÜYÜK BİR OY YÜZDESİ SEÇİLECEK OLAN ERDOĞAN''

  Koç, şöyle konuştu:
  "Bu tartışmalar AKP içinde derinleşip, siyasi bulanıklık yaşanırken, CHP içinde yapılan bu turfanda açıklamalar, projektörleri AKP üzerinden çekip CHP üzerine odaklandırmaya yarayan açıklamalardır. Zaten buna teşne yapıda olan bir medyamız var. Nasıl olsa CHP'yi tartışmak kolay, karşısında bir mesuliyeti yok, bir yaptırımı yok. Bu tabloya girilmiştir. CHP'nin çatıda geniş bir uzlaşıya dönük aday çıkarma stratejisi, bazı eleştiriler olsa da genelde doğru bir siyasi tavır olarak değerlendirilmektedir. İkinci tercih olan 'her siyasi parti kendi adayı ile ilk turda çıksın, ikinci turda yarışılsın.' Çatı aday tercihine eleştiri getirenlerin, eğer ikinci yol tutulsaydı, 'neden ortak uzlaşı arama şansı vardı, bu şansı niye kullanmadınız' cephesinde yer alacaklarından hiçbirinizin şüphesi olmasın. Burada ilke sözkonusu değildir, burada 'ben yakın dönem siyasi beklentimi, çıkarımı nasıl sağlarım' güdüsü maalesef ön plandadır. Bunu üzülerek söylüyorum. Her parti kendi adayıyla katılsaydı ve seçimler ikinci tura kalırdı tezini savunanların, şu sonucuda hesap etmesi lazım; ikinci turda çok daha büyük bir oy yüzdesi ile seçilecek olan Recep Tayyip Erdoğan, kafasındaki anayasayı iğdiş etme, fiili başkanlık sistemine geçiş için kendisine çok güçlü bir milli irade desteği olarak tepe tepe kullanacaktı."

  ''HESAP SORUYORUZ DİYE ORTAYA ÇIKAN KİŞİLERİN ÖNCELİKLE KENDİLERİNDEN HESAP SORMALARI GEREKİR''

  Koç, "İlk turda, Sayın İhsanoğlu'nun adaylığına partili olmalarına rağmen destek vermeme, alanda sorumluluk almama ve katılımın azalması yönünde tercihlerde bulunma yolunu seçenlerin, eleştiriden önce kendi tavırlarını etik olarak da sorgulamaları gerekmektedir. Eğer bir siyasi parti mensubuysanız. Tüm ekonomik yokluklara, peş peşe gelen seçimlerin örgütte yarattığı yorgunluklara ve Haziran ayında partili olma sorumluluğu ve kimliği kısmen unutularak Sayın İhsanoğlu etrafında oluşturulan seçmenin sandıktan uzaklaşmasına yol açabilecek, haksız tartışmalar hatırlandığında, bugün hesap soruyoruz diye ortaya çıkanların öncelikle kendilerinden hesap sorulması gereken kişiler olduğu herkesin bilgisi dahilindedir" diye konuştu.

  ''İSTEDİKLERİ İMZALAR TOPLANDIĞINDA KURULTAY TOPLANIR''

  CHP'nin de eksiklikleri olabileceğini bunları değerlendirdiklerini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Ama CHP'nin bu seçimlerde, ortak aday noktasında ve geniş bir siyasi mutabakat arama yönündeki tavrı iyi niyeti, siyasi fedakarlığı birçok gözlemci tarafından bugün teslim edilmektedir. CHP, kuralları, tüzüğü, programı, ilkeleri olan bir siyasi partidir. Günü birlik kurulmuş bir siyasi çatı değildir. CHP yönetiminin kendilerine göre taleplerle ortaya çıkanlara karşı tavrıda çok açık ve nettir. Hiçbir CHP yöneticisi, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere, eğer bir kurultay çağrısı yapılacak ise hiçbir kurultay delegemize 'imza verin ya da vermeyin' yönünde bir telkinde bulunmayacaklardır. İstedikleri imzalar toplandığında, yine hiçbirisinin kurultayın toplanacağından bir endişesi olmamalıdır. CHP artık kendi yakın dönem siyasi beklentilerini öne alarak, siyaset yapma tarzına, AKP'nin fetret tartışmalarına girdiği şu dönemde asla izin vermeyecektir. CHP kendi koyduğu stratejinin ve seçim sonuçlarının özeleştirisi de dahil mutlaka değerlendirmesini yapıyor ve yapacaktır da ancak tartışmaların AKP içinden uzaklaşılıp, kendi içine çevrilmesini önleyecek siyasi stratejisini geliştirme durumundadır."

  ''KİMSEYİ SUÇLAMIYORUZ''

  "İhsanoğlu'nu çok sayıda parti destekledi, ancak beklenen oy alınamadı. Bu partilerden oy gelmedi mi? Bunu nasıl değerlendiriyor sunuz?" sorusuna Koç, şu cevabı verdi:
  "Sandıktan çıkan oyun, şu partiden, bu partiden geldiğini değerlendirme şansımız yok. Elimizdeki veriler, son yerel seçimde siyasi partilerin, o seçim bölgesinde aldıkları oylar üzerinden yapılan bir temel karşılaştırmaya dayalı yorumu mümkün kılıyor. CHP'nin, oy yoğunluğunun olduğu bölgelerde çok belirgin eksikliklerin olmadığı görülüyor. Seçime katılma, mevsimsel koşullar, bunlar Türkiye'nin gerçekleri. Kimseyi suçlamıyoruz, yaz döneminde, büyük kentlerden, sadece tatil için değil, Anadolu'nun gerçeğini biliyorsunuz birçok yerde çok değişken kırsal alana geçiş oluyor. Mesela, Karadeniz Bölgesine, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi bölgelerden çok ciddi bir gidiş var. Yine tarım işçilerinin mevsimlik yer değiştirmeleri söz konusu. Yani katılım birtek tatile gidip sorumluluk hissetmeyen kitleyle gaib değildir, çok farklıdır."

  MUHARREM İNCE'YE ELEŞTİRİ: GEREĞİ HERHALDE KENDİSİ TARAFINDAN YAPILIR

  "Eleştirileri yapanlar arasında Grup Başkanvekili Muharrem İnce de var. Ve Genel Başkanı temsil eden bir kişi. Onunla ilgili adım atılacak mı?" sorusuna, Koç, "Grup Başkanvekiliği, genel başkanın vekaleti demektir. Bu tezleri ileri süren sayın arkadaşımız mutlaka şu anda taşıdığı sıfatın, söylediği sözlerle uyuşur olup olmadığını değerlendirecek kadar siyaset birikimi, deneyimi olan bir arkadaştır. Gereği herhalde kendisi tarafından yapılır" cevabını verdi.

  ''BU GÜÇLER BİR ORTAYA ÇIKSIN''

  "Sizce bu açıklamayı yapan muhalif milletvekillerinin istifa mı etmesi gerekiyor? Genel Başkanın olağanüstü kurultay çağrısı olabilir mi?" sorusuna, Koç, şu yanıtı verdi:

  "Başından beri engel olup daha sonrasında siyasi çalışmalara katılmama konusunda direnç sergileyen arkadaşlarımızın mutlaka dayandıkları bir güç vardır. Bu güçlerini toplasınlar, bu güçler bir ortaya çıksın. Siyaseten bir şekillensin, tabi ki genel merkez olarak onu değerlendirir, kimsenin yarışma hakkını elinden almayız."


  TOPLANTIYA MUHARREM İNCE KATILMADI

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı bugün gerçekleştiriliyor. Parti genel merkezinde saat 11.00’de başlayan toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlık ediyor. Toplantıya CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce katılmadı.

  "Sayın Muharrem İnce, bugünkü toplantıya katıldı mı?" sorusu üzerine Koç, İnce'nin toplantıya katılmadığını söyledi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı