GeriGündem CHP’li Erkek: ‘Berberoğlu için AYM’den umutluyum’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP’li Erkek: ‘Berberoğlu için AYM’den umutluyum’

CHP’li Erkek: ‘Berberoğlu için AYM’den umutluyum’

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yargıtay 17. Ceza Dairesi’nin, Enis Berberoğlu’nun ‘yargılamanın durdurulması’ yönündeki talebini reddetmesiyle ilgili “Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) umutluyum” dedi.

Erkek, özetle şunları söyledi:

“Berberoğlu’nun avukatları kararı tebliğ alır almaz Anayasa Mahkemesi’ne götürecekler. Anayasa Mahkemesi’nin anayasayı koruyacağını düşünüyorum, çok ciddi baskılara rağmen. Vereceği kararla ilgili sarayın AYM üzerinde de ciddi baskı oluşturacağını düşünüyorum. Ama AYM’nin temel görevi Anayasa’yı korumak. Anayasa hukukçularının Berberoğlu’yla ilgili görüşleri ortada. Anayasa’nın 83. maddesinin 4. fıkrası var. Bunu temel almıyorlar da geçici bir istinai düzenlemeyi temel alıyorlar.

HER DAKİKA HUKUKSUZLUK

Berberoğlu’nun mazbatasını aldığı andan itibaren cezaevinde kaldığı her dakika hukuksuzdur. ‘Türkiye’de hukuk devleti yıkıldı’ derken somut göstergesi Berberoğlu’nun durumu. Anayasa Mahkemesi Anayasa’yı korumak zorunda, temel görevi bu. Önümüzdeki hafta AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan randevu talep edeceğim. Artık ülkede ağır, haksız ve hukuksuz tutuklamalar, giderilmesi imkânsız mağduriyetler doğurmaya başladı. Suçsuz bir insan cezaevinde, o kişi yeniden milletvekili seçiliyor, arkasında seçmenin iradesi var. Bu gibi durumlarda AYM’nin hiç bekletmeden dosyayı görüşmesi gerekir. Biz AYM’den Anayasa’yı korumasını talep edeceğiz. Baskılara rağmen AYM’nin, Yargıtay’ın bu büyük hukuk hatasını da düzelteceğine inanıyorum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle