Gündem Haberleri

  Başbakan Yıldırım'dan Bangladeş ziyareti öncesinde açıklamalar

  Hürriyet Haber
  18.12.2017 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı.

  Başbakan Yıldırım’ın sözlerinin satır başları şöyle:

  Bangladeş halkı bizim kardeşimizdir. Kötü gün dostumuzdur. Kurtuluş Savaşı’nda biz verdikleri destek hala Türk Milleti’nin hafızasındadır. Bu ziyaret vesilesiyle daha önce başlattığımız insani yardım faaliyetlerine de devam etmiş olacağız. Bildiğiniz gibi maruz kaldıkları şiddet ve kıyımı takiben binlerce Rohingya Müslümanı, Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı. Bu ziyaretim sebebiyle zor bir dönemden geçen Bangladeş’e elimizden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulama fırsatı bulacağız. Ziyaretim sırasında bazı anlaşmaları da imzalama fırsatı bulacağız.

  Başbakan Yıldırım, gazetecilerin sorularına ise şu yanıtları verdi...

  UYUM YASALARI

  Uyum yasalarıyla ilgili çalışmalar hazırlık düzeyinde devam ediyor. Uzun bir süreden beri biz hükümet olarak bu hazırlıkları sürdürüyoruz. Bütçe görüşmelerinden sonra bu uyum yasalarıyla ilgili çalışmalar daha da hız kazanacaktır. Bu çalışmaların bir kısmının en azından 2018 Mart’ın önce yasalaşma mecburiyeti var. Diğer partilerin görüşleri, düşünceleri elbette önemli. Onlara da dikkat edeceğiz.

  ASGARİ ÜCRET

  Türk İş teklifini sundu. DİSK de teklifini sunacak. Daha sonra taraflar bir araya gelecekler. İşveren konfederasyonu da teklifini sunacak. Bakanlığımız tarafları bir araya getirecek, müzakereler yapılacak. En uygun şartlarda mutabakata varılacak. Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir ve gereken tedbiri almıştır. Bu sefer de ülkenin şartlarını da göz önüne alarak süreci tamamlayacaktır.

  KİT PERSONELİ TAŞERONLARIN KADROYA ALINIP ALINMAYACAĞI TARTIŞMASI

  Taşeronların devlette daimi kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalar hemen hemen tamamlanma noktasına geldi. Biz henüz içeriği nedir, kimler vardır, kimler yoktur böyle bir açıklama yapmış değiliz. Birkaç gün sonra mesele net bir şekilde ortaya çıkacak. Bu nedenle söylenenlere itibar etmeyin.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı