GeriGündem Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan laiklik açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan laiklik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan laiklik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerine ilişkin, "Sayın Meclis Başkanımız kendi kişisel görüşünü ifade etmiştir. Biz bunu söyledik. Arkasından Sayın Meclis Başkanımız da bunun kişisel görüşü olduğunu, parti adına yapılmış bir görüş olmadığını, Türkiye'deki eski katı laikçi, dini inançlara, yaşayışlara karşı baskıları gözönüne alarak, bunlardan yola çıkarak bir temennide bulunduğunu kendisi de ifade etmiştir" dedi.

Kurtulmuş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliğince düzenlenen 2. Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığının "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte normalleşmesinin beklenmediği" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, açıklamanın siyasi olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin hiçbir ülkeye karşı hasmane tutum içerisinde olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını söyledi.

Kurtulmuş, Rusya ile uçak krizine neden olan durumda, Türkiye'nin kendi sınırlarını korumaya ve kendi egemenliğini garanti altına almaya çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ondan sonra defaatle açıklamada bulunduk. Bunun kasıtla olmadığını ve angajman kuralları çerçevesinde vuku bulmuş bir olay olduğunu bütün dünya kamuoyu ile de paylaştık. Ayrıca yine defaatle yaptığımız açıklamada Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin tarihsel kökleri olduğunu, bu anlamda Türkiye ve Rusya'nın her alanda, ekonomik, ticari, siyasi alanda iki yakın komşu olarak dostane ilişkiler içerisinde bulunduğunu ve böyle, istenmeyen bir olay karşısında ne Türkiye'nin Rusya'dan ne de Rusya'nın Türkiye'den vazgeçemeyeceğini ifade ettik. Dolayısıyla bir kere bu açıklamayı bu anlamda talihsiz bir açıklama olarak görürüm. Türkiye hiçbir zaman ne Rusya'ya karşı ne de başka bir ülkeye karşı hasmane tavır içerisinde olmadı, olmamıştır."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Sayın Meclis Başkanımızın söylediği bir söz üzerinden gerçekten Türkiye'de bir siyasi gündem oluşturmaya kalkmak ya da bunun üzerinden herhangi bir şekilde tartışma ortamı oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Sayın Meclis Başkanımız kendi kişisel görüşünü ifade etmiştir. Biz bunu söyledik. Arkasından Sayın Meclis Başkanımız da bunun kişisel görüşü olduğunu, parti adına yapılmış bir görüş olmadığını, Türkiye'deki eski katı laikçi, dini inançlara, yaşayışlara karşı baskıları gözönüne alarak, bunlardan yola çıkarak bir temennide bulunduğunu kendisi de ifade etmiştir. Dolayısıyla şu anda bir anayasa çalışması devam ediyor. Biz AK Parti olarak anayasa çalışmalarımızı hem parti içerisinde hem Bakanlar Kurulunda hem ortak komisyonlarda sürdürüyoruz. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Bu anayasa yapılırken de çeşitli konuların tartışılmasından daha tabii bir iş olamaz. Bu kapsamda anayasayla ilgili herhangi bir konunun tartışılmasını doğal karşılamak gerekir. Ama bizim çalışmalarımızın içerisinde bu konu, laiklikle ilgili bir tartışma gündeme gelmemiştir, gündemimizde olmamıştır. Bunları açıkça ifade ettik. Artık Sayın Meclis Başkanı da kendisince bir tavzih ortaya koyduktan sonra bunu sürdürmek ve bunun üzerinden bir siyasi kampanya başlatmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Kişisel görüşüdür, AK Parti'nin bu anlamdaki anayasa çalışmalarında laiklik tartışması tartışılmış bir konu değildir."

Kurtulmuş, Kırım Tatar Meclisi kapatılması konusundaki soru üzerine, Türkiye'nin Kırım meselesini ve oradaki her gelişmeyi yakından takip ettiğini belirtti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle