GeriGündem Ali İsmail ve Berkin’e hakarete indirimsiz ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali İsmail ve Berkin’e hakarete indirimsiz ceza

Ali İsmail ve Berkin’e hakarete indirimsiz ceza

BOLU 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan resimlerinin, Bolu Halkevi Şubesinin duvarına çizilmesini, “Duvara yiğit resimleri değil, it resimleri asmışlar” şeklinde haber yapan yerel internet sitesinin sahibine 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın duruşmadaki tutum ve davranışlarının yanı sıra sabıkalı geçmiş nedeniyle verilen cezadan herhangi bir indirim de yapmadı.

Bolu Halkevi Şubesi Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan ve Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden diğer kişilerin resimlerini çizdi. Bolu’da yayın yapan “bolubakis.com” isimli yerel internet sitesi de bunu, “Duvara Yiğit Resimleri Değil İt Resimleri Asmışlar” başlığıyla bir haber yaparak tepki gösterdi.

VATAN HAİNİ İTLER

Aynı haberde, “Bolu Kardelen Meydanının hemen arkasında Maliye binası karşısında uzun süredir tek katlı evde ikamet eden Halkevleri başka bir adrese taşındı. Çıktıkları evde çalışma yapan boya işçileri duvarda bulunan Berkin Elvan, Ali Korkmaz ve benzeri birçok vatan haini itlerin resimlerini kazıyarak beyaza boyadılar. Çevrede bulunan vatandaşlar taşınmalarından dolayı memnun olduklarını belirterek rahat bir nefes aldılar” ifadeleri kullanıldı.

HAKARETTEN DAVA AÇILDI

Bolu Halkevi Şube Yöneticisi Başkanı Figen Çakır, söz konusu haberle ilgili olarak, internet sitesinin sahibi Mahmut Alan hakkında suç duyurusunda bulundu. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Alan hakkında hakaret suçundan Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesine dava açtı. Davanın karar duruşması dün yapıldı.

AFİŞLERİ GÖRÜNCE KIZDIM

Alan savunmasında “Bolu Halk evi binasının duvarlarına Berkin Elvan, İsmail Korkmaz afişleri asmışlardı. Afişleri görünce kızdım. Bu yazıyı yazdım. Ben basından öğrendim kadarı ile Berkin Elvan ve İsmail Korkmaz Abdullah Öcalan’ı desteklerdi” dedi. Müşteki Figen Çakır da “Bu hakaret derneğimize yapılmıştır. Ben derneğimiz adına şikayetçiyim” dedi. Çakır’ın avukatı Sercan Aran da “Müvekkilim dernek, kamu yararına çalışan bir dernektir. Terör faaliyetleri ile ilişkisi yoktur. Derneğimiz duvarına Gezi olaylarında ölenlerin resimleri çizilmiştir. Bunun terör faaliyeti ile bir ilişkisi yoktur. Sanıktan şikayetçiyiz” dedi. Mahkeme Sanık Alan’ı hakaret suçundan 3 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları ile sabıkalı geçmiş nedeniyle verilen cezadan herhangi bir indirim de yapmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle