GeriGündem Alçaklık çukuru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alçaklık çukuru

Alçaklık çukuru
refid:30022536-spot ilişkili resim dosyası

Türkiye Dağlıca şehitleriyle büyük bir acı yaşarken, dün de Iğdır’dan şehit haberi geldi. Iğdır-Arıklı yolunda daha önce güvenlik güçlerine iki kez saldıran terör örgütü PKK, Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polisleri taşıyan servis aracına tuzak kurdu. 800 kilo bomba patlatıldı, 13 polis şehit oldu.

Iğdır'dan Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Bölgesi’ne açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda görev yapan polisleri taşıyan servis minibüsü ile korumaları taşıyan otomobil, dün sabah erken saatlerinde tuzağa düşürüldü. Minibüs ile servisi koruyan özel harekât polislerinin bulunduğu otomobil saat 08.45-09.00 sıralarında Iğdır-Aralık yolu Çamurlu Köyü’ne ulaştı. Araçlar buradan geçerken, PKK’lı teröristler yola önceden döşedikleri bombayı patlattı. Patlamada 13 polis şehit oldu, 1 polis yaralandı. Patlamanın ardından yol kenarında pusu kuran grup ise servis aracının arkasından gelen özel harekâtçıların bulunduğu araca çapraz ateş açtı ve çıkan çatışmadan yararlanarak kaçtı. Olayın ardından askeri birlikler ile özel harekât polisi bölgede geniş çaplı operasyon başlattı. Iğdır Valiliği, olayla ilgisi olduğu düşünülen 2 kişinin yakalandığını açıkladı.

Alçaklık çukuru

TALİMAT DEŞİFRE OLDU

Saldırıyı terör örgütü PKK’nın dağ kadrosu yaparken, talimatın ise sözde Serhat Eyalet Sorumlusu ‘Harran’ kod adlı teröristten geldiği kaydedildi. Bölgedeki güvenlik birimlerinin verdiği bilgiye göre, 20 kişilik PKK’lı dağ kadrosundaki grubun hareketliliği belirlendi. Bununla ilgili yapılan çalışmada ‘Harran’ kod adlı teröristin, “Serhat eyaletinde ses getirecek eylem yapın” talimatı da güvenlik birimlerince deşifre edildi. Iğdır’ın yanı sıra Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri ile Tendürek Dağı bölgesinde yol kesme, araç yakma, baz istasyonları ve doğalgaz boru hatlarına sabotaj gibi eylemlerde bulunan PKK’lı gruba yönelik operasyon düzenledi ancak sonuç alınamadı.
PKK’lıların, son saldırıdan önce aynı bölgede farklı tarihlerde 2 saldırı yaptığı bildirildi. 21 Ağustos’ta bölgede yol güvenliği sağlayan polise taciz ateşinde bulunan teröristler, 27 Ağustos’ta ise yine hemen hemen aynı bölgede polise saldırdı. Polis ekiplerine çapraz ateş açarak saldıran PKK’lı grup, polisin karşılık vermesi üzerine kaçtı. Söz konusu PKK’lı grubun, ilk 2 saldırıyı büyük saldırıyı planlamak için test amaçlı olarak, “yardım gelme durumu, personelin davranışları, kaçış yolları” gibi planlama için yaptığı ileri sürüldü.

ZIRHLI ARAÇ İSTEMİŞLER

İki saldırının ardından, polisin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden servis aracı yerine zırhlı araç talep ettiği ancak talebin henüz yerine getirilemediği öne sürüldü. Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Ulus ile birlikte olay yerine giderek incelemelerde bulundu.


ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ


Kimlikleri belirlenen 12 şehidin isimleri ve memleketleri şöyle: Başkomiser Mehmet Parlak (Kahramanmaraş), Başkomiser Yusuf Yelkenci (Zonguldak), polis memurları Fehmi Şahin (Aydın), Ali Koç (Ankara), Haluk Varlı (Van), Burak Zor (Gümüşhane), Yalçın Talık (Osmaniye), Yaşar Doğancay (Bolu), Hasan Eser (Denizli), İbrahim Derindere (Adana), Adem Can Kurtaran ve Bekir Serhat Kaya (Yozgat)


HASTANEDE KAN KUYRUĞU


Iğdır’daki saldırının duyulmasının ardından kent halkı, çok sayıda yaralı polis olduğunu düşünüp kan vermek için devlet hastanesine akın etti. Hastanede uzun kuyruklar oluştu. Kan merkezinde ihtiyacın karşılandığı yolundaki açıklama üzerine bazı gönüllüler telefon numaraları ile kan gruplarını hastaneye bırakarak ayrıldı.

Alçaklık çukuru

2 ÇOCUK BABASIYDI


Iğdır’daki hain saldırıda şehit olanlardan biri de Yaşar Doğançay’dı (30). Bolulu şehidin kendisiyle aynı ismi taşıyan babası Yaşar Doğançay ile annesi Emine Doğançay acı haberle yıkıldı. Evli olan 7 yıllık polis Doğançay’ın, 5 aylık ve 2 yaşında iki erkek çocuğu vardı. Saldırıda 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın korumalarından Fehmi Şahin de şehit oldu. Şehit polis Burak Zor’un Samsun’daki ailesi acı haberle yıkıldı. Yakınları, Zor’un 2 ay önce İstanbul’dan Iğdır’a atandığını, eşi ve 1.5 yaşındaki oğlunun Iğdır’da olduklarını söylediler. İki yıllık evli, bir yaşında kız çocuğu babası şehit polis Adem Cankurtaran ise Kars Kafkas Üniversitesi Edebiyat bölümünü bitirdikten sonra polis olmuşu.