GeriGündem AK Parti'de şok istifalar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  349
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Parti'de şok istifalar

AK Parti Tokat ve Konya'dan sonra bugün de Trabzon İl Başkanı istifa etti. AK Parti'nin İzmir'de 17 ilçe başkanı da istifalarını İl Başkanı'na sundu.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, yönetimiyle birlikte istifa ettiklerini açıkladı.

Parti binasında düzenledikleri basın toplantısı ile istifa kararını açıklayan Ahmet Metin Genç’e yönetim kurulu üyeleri ve bazı partililer eşlik etti. Kongre sürecini hatırlatarak konuşmasına başlayan Genç, “Bildiğiniz üzere 5 Temmuz 2009 tarihli kongrede seçildik. Bu partinin Trabzon’daki kurucusu olan bizler, milletimizin iradesini temsil eden Genel Başkanımız ve Başbakanımız’a rağmen hiçbir yerde olmayız” dedi.

BAŞBAKAN’A RAĞMEN SEÇİMİ KAZANDI, 5 AY DAYANABİLDİ

Kongreden sonraki 5.5 aylık dönemde sürekli olarak, sanki kendisi ve yönetiminin, Başbakan'a rağmen demokrasi havarisi gibi bir mücadelenin içerisine girdikleri ve bu şekilde kongre süreci tamamlamış gibi algılandıklarını kaydeden Genç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu algının hiçbir yerinde olmadık. Maalesef Trabzon kamuoyu bunu sürekli olarak tartıştı ve tartıştırıldı. Dolayısı ile geldiğimiz noktada il başkanı olarak her Ankara ziyaretinde basında spekülatif haberler yer aldı. ‘Ankara’ya çağrıldı, görevden alınacak’ diye basın bu konuyu sürekli zinde tuttu. Geldiğimiz noktada son bölge ziyaretlerinde sayın Başbakanımızla görüştüm. Ve bu spekülasyonun da şehirde devam ettiğini kendisine arz ettim. Bütün bu görüşmelerin ardından son geldiğimiz noktayı dün akşam saat 19.00 itibari ile yönetici arkadaşlarımızla beraber değerlendirdik. Partimizin bu konuda hala tartışılmasına müsaade etmemek adına bütün yönetici arkadaşlarımla beraber istifa kararı aldık.”.

‘GENEL MERKEZİN TAVRI YOK’

Basın mensuplarının istifasının genel merkez tarafından istenip istenmediğiyle ilgili bir sorusunu da yanıtlayan Genç, “Benim genel merkezim ya da Başbakanım, ‘biz sizi görevden alacağız ya da istifa edin’ diye açık bir tavır almadı” şeklinde konuştu.

AK Parti’de Temmuz ayındaki kongre sürecinde İl Başkanı Muhammet Balta genel merkezin desteğiyle seçime girmiş, ancak bir önceki il başkanı Ahmet Metin Genç’in genel merkezin itirazına rağmen seçime katıldığı ileri sürülmüştü. Genç’in Muhammet Balta’ya karşı seçimi kazanması, ‘Başbakan’a rağmen seçimi kazandı’ diye yorumlandı ve AK Parti kulislerinde büyük huzursuzluk yarattı.

TOKAT

 

Kendisini ''1987'den beri Erdoğan'ın yol arkadaşıyım'' diye tanıtan AK Parti Tokat İl Başkanı Mustafa Boyraz, 19 Aralık'ta görevinden ani bir kararla istifa etti. İstifa, AK Parti'de şok etkisi yarattı. Boyraz’ın partisinin Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan ile anlaşamadığı için istifa ettiği öne sürüldü.

 

KONYA 


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı çıkmasına rağmen geçen Temmuz ayındaki kongre İl Başkanı seçilen, genel merkezin çağrısıyla geçen pazartesi günü istifa eden Mustafa Çevik'in ardından ayrılmalar sürdü. Dün akşam yapılan istişare toplantısının ardından ise 4 il başkan yardımcısı ile birlikte aralarında yedek üyelerinin de bulunduğu 15 kişi, görevlerinden istifa etti.

Başbakan Erdoğan’ın 17 Aralık Perşembe günü Konya’ya yaptığı ziyaret ardından, İl Başkanı Mustafa Çevik, görüşme istemiyle 21 Aralık Pazartesi günü AK Parti Genel Merkezi’ne çağırılarak istifası istendi. AK Parti Konya İl Başkanı Mustafa Çevik, çağrıya uyarak istifa etti.

AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tokat Milletvekili Zeyit Aslan, Konya Koordinatörü Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, dün Konya’ya geldi. Aslan ve Yıldırım, yönetim kurulunda bulunan asil ve yedek üyelerle istişare toplantısı yaptı. Toplantının ardından 4 il başkan yardımcısı ile birlikte aralarında yedek üyelerinin de bulunduğu 15 kişi görevlerinden istifa etti. İstifa sayısının 20’ye çıkabileceği belirtildi.

AK Parti Konya İl Başkan vekili Seyit Mehmet Sümer de, istifalarla ilgili önümüzdeki günlerde parti olarak açıklama yapacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, katılımıyla 17 Temmuz 2009 tarihinde Konya İl Kongresi yapıldı. Başbakan Erdoğan’ın aday olmasını istemediği ileri sürülen Mustafa Çevik, 590 delegenin oy kullandığı kongrede 327 oy alarak il başkanlığına seçilmişti. Dönemin il başkanı ve Başbakan Erdoğan’ın desteklediği Faruk Dügen’de 245 oy almış, 18 oy da geçersiz sayılmıştı. Kongre öncesi 15 Temmuz Çarşamba günü de AKP Konya İl Başkanı Faruk Dügen, otelde yemekli basın toplantısı düzenledi. AK Parti Konya Milletvekilleri, ilçe belediye ve ilçe teşkilat başkanları, kadın kolları ile parti üyelerinin katıldığı toplantıda adaylığını açıklayan Dügen, “Başbakanımız 3 adayla Ankara’da görüştü. Kongerinin tek liste olarak yapılmasına ikna etti ve aday olarak da Faruk Dügen’e karar verdiğini tebliğ etti” diye açıklama yapmıştı.

İZMİR

AK Parti, yerel seçimlerde CHP’ye açık ara kaybettiği İzmir’de de 17 İlçe Başkanı'nı değiştirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle