Gündem Haberleri

  61 yaşında emekliliğe iptal

  Oya ARMUTÇU
  09.10.2003 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi dün memurların zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indirip halen çalışanlar için de kademeli emeklilik öngören yasayı oyçokluğu ile iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

  Önceki gün Ek Taşıt Vergisi'ni iptal eden Anayasa Mahkemesi memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indirip halen çalışanlar için de kademeli emeklilik öngören yasayı oy çokluğu ile iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

  ANAYASA Mahkemesi dün memurların zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indirip halen çalışanlar için de kademeli emeklilik öngören yasayı oyçokluğu ile iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu. Yüksek Mahkeme'nin iptal kararıyla memurların emeklilik yaşı da iptal edilmiş oldu.

  Hükümet bu yasayı yürürlüğü durdurulan ilk 61 yaşta emeklilik yasasının yerine çıkarmıştı ve 15 Ekim'de yürürlüğe girecekti. Yüksek Mahkeme bu kez daha yasa yürürlüğe girmeden hem esastan görüşüp iptal kararı verdi, hem de yürürlüğünü durdurdu. Bu nedenle Hükümet'in artık bu yasayı uygulama olanağı da artık kalmadı.

  BOŞLUK DOĞDU:

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, karar sonucu Emekli Sandığı Kanunu'ndaki emeklilik yaşının da iptal edilmiş olduğuna dikkat çekti. Kılıç, ‘‘Anayasa'da sadece hakimlerle ilgili 65 olarak emeklilik yaş sınırı var. Boşluk doğdu. uygulacılar aksaklıkları önlemek için yasal düzenleme yapmalı’’ dedi.

  GEREKÇEYE GÖRE EMEKLİLİK YAŞI 65:

  Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, ‘‘65 yaşını doldurmayanlar yönünden’’ ifadesi yeralacak. Bu ifade ışığında, memurların emeklilik yaşının 65 olarak uygulanması gerektiği bildirildi. Ancak, aksaklık doğması ve emekli olacakların durumunda hukuki sorunlar yaşanmaması için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

  DAVAYI CHP AÇMIŞTI:

  CHP'nin, 4919 sayılı ‘‘Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı iki gündür inceleyen Anayasa Mahkemesi dün kararını açıkladı. Anayasa Mahkemesi, yasanın memurların zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren maddesini oyçokluğu ile iptal etti. Yasanın halen çalışanlar için kademeli emekliliği öngören maddesi de Anayasa'ya aykırı bulunarak oyçokluğu ile iptal edildi. İptal edilen düzenlemelerin yürürlüğü de durduruldu.

  13 vali kurtuldu

  ANAYASA Mahkemesi'nin, 61 yaşında zorunlu emekliliği öngören yasayı iptal etmesi 13 valiyi emekli olmaktan kurtardı. Zorunlu emeklilikten kurtulan valiler ve doğum tarihleri şöyle: Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner (1941), Bolu Valisi Mehmet Ali Türker (1942), Düzce Valisi Cengiz Bulut (1939), Trabzon Valisi Aslan Yıldırım (1939), Van Valisi Hikmet Tan (1941), Muş Valisi Yıldırım Kartal (1941), Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz (1942), Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu (1941), Ankara Valisi Yahya Gür (1939), Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu (1939), Karaman Valisi İsmet Metin (1941), Samsun Valisi Mustafa Demir (1941), Nevşehir Valisi Alaaddin Turhan (1941).
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı