Gündem Haberleri

  40 yıl sonra

  Süleyman ARAT - İSTANBUL
  10.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Eşkinoz ve Sazlı derelerinin yıllardır zehir akıttığı Küçükçekmece Gölü’nde bir çevre felaketi yaşanıyor. Kirlilik yüzünden göl yüzeyi ve altı, binlerce ölü balıkla kaplandı.

  KÜÇÜKÇEKMECE gölünde meydana gelen çevre felaketinde binlerce balık öldü. Göl yüzeyi gümüş, kefal, iskorpit, kaya balığı, karides, teke adı verilen karides yavrusu ve yengeç ölüleriyle doldu. Balık ölümlerini ‘40 yıllık ihmalin getirdiği bir çevre felaketi’ diye yorumlayan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ‘Ölümlere Eşkinoz ve Sazlı derelerinden gelen kirlilik neden olmuştur’ dedi. Gölde meydana gelen renk değişikliği ve balık ölümleri üzerine bilimsel çalışmalar yaptıklarını belirten Yeniay, şunları ekledi: ‘Hep karşımıza kirlilik çıktı. Küçükçekmece ilçesinde bulunan kollektörlerin tamamı bitirilmiş olsa da, halen Avcılar, Firuzköy, Hadımköy ve Bahçeşehir’den Eşkinoz ve sazlı dereleriyle gelen kirli sular göle akmaktadır. Bu nedenle oluşan kirlilik her yıl Eylül ayında balık ölümlerine neden olur. Ancak bu kez yağmurlar ve rüzgar nedeniyle ölümler tam bir felaket boyutunda oluşmuştur.’

  Dereler yoluyla gelen evsel ve sanayii atıklarının Küçükçekmece gölünde bir tür dip yosunu üremesine neden olduğunu belirten Yeniay, ‘Daha sonra bu yosunlar çürüyor ve yüzeyde 1 santim kalınlığında jel kıvamında bir tabaka oluşturuyor. Bu tabaka sudaki oksijen dengesini bozup toksit madde oluşturuyor. Bu yıl yağmur ve rüzgarlarla tüm göle yayıldı. Daha sonra da dibe çökerek bu felakete neden oldu. tüm balık yuvaları, canlılar tahrip oldu’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı