Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 30ºC
04 Eylül 2015 08:49
GÜNDEM Haberleri

Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

'Milletin temsil yetkisi ölçüsüzce...'

Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ile ilgili kararında, “Yasama faaliyetlerine katılmadıkları gerekçesiyle milletin temsil yetkisi ölçüsüzce ihlal edilmiştir” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay'ın yaptığı bireysel başvuru çerçevesinde aldığı karar, halen tutuklu olan BDP'li beş milletvekilini de ilgilendiriyor.

Kararda, uzun tutukluluk süresi nedeniyle milletvekili olan Balbay'ın yasama faaliyetlerine katılamadığı, dolayısıyla da, "milletin temsil yetkisinin ölçüsüzce ihlal edildiği" gerekçesi yer alıyor.

Bu gerekçe, halen tutuklu olan seçilmiş diğer parti milletvekillerini de yakından ilgilendiriyor.

CHP'den Balbay dışında, Mehmet Haberal, BDP'den  Gülseren Yıldırım, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, MHP'den ise Engin Alan, son seçimlerde TBMM'ye girmeye hak kazanmış, ancak haklarındaki davalar nedeniyle verilen tutukluluk kararları çerçevesinde yasama faaliyetlerine katılamamışlardı. Sadece Haberal, 4.5 yıllık tutukluluk süresinin ardından, geçen Ağustos ayında mahkemenin hakkında verdiği tahliye kararının ardından, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, görevine başlamıştı.
 
ALAN BİLE TAZMİNAT ALABİLİR
 
Tutuklu vekillerden Engin Alan'ın davasında son hüküm Yargıtay tarafından verildi ve Alan'ın cezası kesinleşti. Ancak yine de, Anayasa Mahkemesi'nin "milletin temsil hakkı ölçüsüzce ihlal edildi" kararı, Alan için tahliyenin önünü açmasa da, başvuru yapması halinde tazminatın önünü açabilir.

İLHAN CİHANER: DERHAL TAHLİYE GEREKİR

CHP milletvekili İlhan Cihaner, AYM kararının sızdığı saatlerde Sincan’da bizzat Mustafa Balbay ile görüşme halindeydi. Cihaner, karar basına görüşme sürerken sızdığı için Balbay ile bu konuyu değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

Hürriyet’in ‘karara ne getirir’ sorusu üzerine ise Cihaner, “Basında yazdığına göre karar iki gerekçeye dayanıyor. Tutukluluğun uzun sürmesi ve seçme seçilme hakkının ihlali. Eğer gerekçeler bunlarsa bu kararın derhal tahliyeyi sağlaması gerekir. Çünkü Balbay’ın milletvekilliği sıfatı devam ediyor. Karar kesinleşmediği için Yargıtay aşamasında olduğu için AYM’nin bu gerekçeleri derhal tahliyeyi gerektirir” dedi.

Cihaner, Balbay ile ise günlük siyasi konuları görüştüğünü moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu belirterek “bana çok okuduğunu ve yeni bir kitap yazma hazırlığında olduğunu söyledi” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nden Balbay kararı

HUKUKÇULAR BALBAY KARARINI YORUMLADI

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK TEPKİ

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Etiketler HALİT ERGENÇvolkan demirelözel halk otobüsünaz elmasSerhat Osman KaragözFour WindsRahmi A.ismail demirciçıkarmaMASAKtezkerenur fettahoğluTHKsuper lotoporno film teklifi alan ünlüler