Gündem Haberleri

  2018 ALES başvuruları bitiyor! ALES başvuru işlemi

  Hürriyet Haber
  12.03.2018 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Kariyerini yüksek lisans yaparak bir adım daha ileri taşımak isteyen kişiler ve akademisyen olma hayali kuran vatandaşların girdiği ALES için ÖSYM tarafından belirlenen başvuru süresi bugün son buluyor. ALES'e girmek isteyen adaylar, nasıl başvuru yapılacağını ve ALES için kimlerin başvuru yapabileceği araştırıyor. Peki ALES için nasıl başvuru yapılır? ALES'e kimler başvuru yapabilir? ALES başvuru ücretleri ne kadar?

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 06 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenecek olan 2018 ilkbahar ALES sınavı için başvurular 15 Mart'ta tamamlanıyor. İşte, 2018 ALES başvurusu hakkında detaylı bilgiler...

  2018 ALES (İLKBAHAR DÖNEMİ) BAŞVURULARI

  Öğretim ve araştırma görevlisi, okutman, uzman kadrosuna atanmak ve lisansüstü eğitim almak isteyenlerin değerlendireceği 2018 ALES başvuruları devam ediyor. Adaylar başvurularını, 7-15 Mart tarihleri arasında ÖSYM AİS üzerinden ya da ÖSYM'nin başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilecek.

  2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES İlkbahar Dönemi) 6 Mayıs 2018 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) uygulanacaktır. Sınav saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2.5 saat) olacaktır. Sınava başvurular, 7– 15 Mart 2018 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almakta olup Ek’te yer alan kılavuzun başvuru öncesi dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

  ALES BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

  ALES BAŞVURU ÜCRETLERİ

  ALES için başvuru yapan adaylar, ödeme işlemimi bankamatikler üzerinden yapabildiği gibi, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden de pratik bir şekilde yapabilecek. ÖSYM'nin ALES için belirlediği sınav giriş ücreti ise 100 TL oldu. Ödemeler şu bankalara yapılabilecek;

  Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);

  Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);

  Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);

  Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç);

  Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler;

  Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

  ADAYLAR KAÇ SORU CEVAPLAYACAK?

  Sınavda toplam 100 soru sorulacak adaylara, sayısal ve sözel bölümlerden sorular gelecektir. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır.

  CEVAPLAR KİTAPÇIĞA İŞARETLENECEK

  Sınavda uygulanacak testler, tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını sınav kitapçığının ilgili alanında (her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına) işaretleyeceklerdir. Kitapçıkların tüm sayfaları ÖSYM’de taranacak, sayfa görüntüleri üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

  Sınav kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak, soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecektir. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı da farklı olacaktır.

  Sınav kitapçığındaki bütün sorular çoktan seçmelidir. Her soru için beş farklı seçenek verilmiştir. Bu seçeneklerden yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır. Cevaplar, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretlenecektir. Adaylara cevap kâğıdı verilmeyecektir. Soru üzerinde işaretlenen cevaplara hiçbir işlem yapılmaz.

  ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ

  ALES için başvuru yapan ve sınav gününü bekleyen adayların yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biride, ALES sınav giriş belgelerinin nasıl alınacağı. Bu konu hakkında şu ana kadar ÖSYM'den net bir açıklama gelmedi ancak, ALES sınav giriş belgelerinin bu yılda, her yıl olduğu gibi sınavdan yaklaşık 10 gün öncesinde adaylar ile paylaşılacağı tahmin edilmektedir.

  ALES SINAV TAKVİMİ

  2018-ALES İlkbahar Dönemi

  Sınav Tarihi: 06 Mayıs 2018

  Başvuru Tarihi: 07 Mart 2018/ 15 Mart 2018

  Sonuç Tarihi: 07 Haziran 2018

  2018-ALES Sonbahar Dönemi

  Sınav Tarihi: 18 Kasım 2018

  Başvuru Tarihi: 19 Eylül 2018/ 27 Eylül 2018

  Sonuç Tarihi: 20 Aralık 2018

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı