Gündem Haberleri

  10 milyon dolar gökyüzüne saçılıyor

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği`nce yapılan araştırmada, dış aydınlatmalarda ışığın yüzde 30`unun boşa gittiği belirlendi. Türkiye`de de, şehirlerden 120 milyon kilowattsaat ışık enerjisinin uzaya gittiği, yılda 10 milyon doların gökyüzüne saçıldığı bildirildi.

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Akdeniz Üniversitesi ve Çevre Girişimi Derneği`nce 'Işık Kirliliği ve Karanlık Gökyüzü' konulu toplantı, 16Kasım`da Antalya`da yapılacak. Toplantıda, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Aslan, 'ışık kirliliği', İstanbul Teknik Üniversitesi`nden Doç. Dr. Sermin Onaygil 'kent içi aydınlatma', TÜBİTAK`tan Dr. Filiz Çimen ise 'Işık Kirliliği ve Yönetmelik çalışmaları' konusunda bilgiler verecek.

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof.Dr. Zeki Aslan, Dünyada olduğu gibi Türkiye`de de kötü ve hatalı aydınlatma uygulamalarının giderek yaygınlaştığını belirterek, bu kötü aydınlatmanın ışık kirliliğinin bir çeşidi olduğunu kaydetti. Işık kirliliğinin, yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılması olduğunu belirten Prof. Dr. Aslan, şöyle konuştu:

  "Elektriğin ve dolayısıyla elektrik enerjisinden elde edebileceğimiz ışığın, ekonomik ve çevresel maliyeti çok yüksektir. Işıecavüzü, dikine ve boşa giden enerji demektir. Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği`nin yaptığı bir araştırmaya göre, bu şekildeki dış aydınlatmalarda ışığın yüzde 30`u boşa gitmektedir. Bu yanlış uygulamaların maliyetinin ABD`de 2 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. İngiltere`de ise yanlış ışıklandırma yılda 53 milyon sterlin tutarında elektrik enerjisi kaybına neden olmaktadır.

  Türkiye`de yapılan araştırmaya göre ise yılda 120 milyon kilowattsaat ışık enerjisi, uzaya gitmektedir. Buna karayolu aydınlatmaları dahil değildir. Bu demektir ki, yılda yaklaşık 10 milyon dolara yakın bir meblağı gökyüzüne saçıyoruz."
     
  IŞIK KİRLİLİĞİ DOĞAL HAYATI DA ETKİLER

  Işık kirliliğinin doğal hayatı da etkilediğine dikkati çeken Prof.Dr. Aslan, göçmen kuşlar için ışık kirliliğinin yeni bir tehlike olduğunu söyledi. Göçmen kuşların gece seyahat ettiklerini ve kimi türlerin milyonlarca kilometre yol katettiklerini belirten Prof. Dr. Zeki Aslan, ``Göçmen kuşlar, kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken, gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu kuşlar ya yorulupdüşünceye kadar ışık etrafında dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir``dedi.

  Kimi deniz hayvanlarının yuva yapma alışkanlıklarının da, ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikede olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aslan, deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçının denize ulaşabildiğini bildirdi. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağaların yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olduğunu anlatan Prof. Dr. Zeki Aslan, mercanların da üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden, kendilerine reklerini veren mikroskobik bitkileri reddettiğini, beyazlaştığını ve strese girdiğinikaydetti.
     
  GÖĞÜ AYDINLATAMAZSINIZ...
     
  'Göğü aydınlatamazsınız' diyen Prof. Dr. Zeki Aslan, bu nedenle ilke olarak izlenecek en basit yolun, ışığın göğe yönelmesini engelleyerek, aydınlatılacak yere yöneltilmesini sağlamak, birim enerji başına daha çok ışık veren kaynakları kullanmak, reklam ve ilanışıklandırmaları gibi gereksiz aydınlatmaları gece yarısından sonra kapatmak olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı