Gündem Haberleri

  %33'lük kadın kotası için yasa teklifi

  ANKARA
  07.12.2017 - 01:33 | Son Güncelleme:

  CHP, milletvekilliği ile belediye ve il genel meclisi üyeliklerinde yüzde 33’lük kadın kotası uygulanması için yasa teklifi verdi.

  Meclis Başkanlığı’na verilen teklif, siyasi partiler ile mahalli idareler, mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimi yasalarında yapılacak değişiklikle aday listelerinde kadınlara en az üçte bir oranında yer verilmesini öngörüyor.

  CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla dün Meclis Başkanlığı’na verilen teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin, kadın milletvekili oranında Arap ülkelerinin bile gerisinde yer aldığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

  ARAP ÜLKELERİNİN GERİSİNDE
  “Dünyada 178 ülke parlamentosunun üye olduğu Parlamentolar Arası Birlik’in (IPU) 1 Ekim 2017 itibarıyla hazırladığı listeye göre kadınların Meclis’teki temsili açısından Türkiye 189 ülke arasında 133’üncü sırada yer almaktadır. Türkiye yüzde 14.9 oranı ile yüzde 18.1 orana sahip Arap ülkelerinin gerisinde yer almaktadır. Türkiye kadın bakan sıralamasında ise 168’inci sırada yer almaktadır. Dünyadaki bütün ülkelerin ortalaması dikkate alındığında kadınların parlamentolardaki ortalama temsil oranı yüzde 23.4’tür. Mevcut koşullar kadınların ulusal ve yerel meclislerde daha çok temsil edilmesini engellemektedir. Bu konuda yapılacak pozitif ayrımcılık kadınların daha çok siyasal hayata katılmaları ve ülke yönetiminde daha çok söz sahibi olmalarını sağlayacaktır.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı