İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Gayrettepe Türk Telekom'u işgal girişimi davasında karar

DHA
02.10.2017 - 16:50Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

Serpil KIRKESER /  İSTANBUL, (DHA) FETULLAHÇI Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Gayrettepe'deki Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs eden 6'sı tutuklu 13 askerin yargılandığı dava karara bağlandı. Sanıklardan eski albay Nurullah Zeki Atmaca ve eski yarbay Birol Keskinkılıç'ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, eski yarbay Cem Doygun ve eski uzman çavuşlar Serdar Uzel, Muhammed Mustafa Çelik ve Murat Karataş'ı ise müebbet hapis cezası verdi. 7 erin ise beraatlerine karar verildi.
 
6. DURUŞMADA KARAR ÇIKTI
İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Nurullah Zeki Atmaca,  Birol Keskinkılıç, Muhammet Mustafa Çelik, Serdar Uzel, Cem Doygun ve Murat Karataş hazır bulundu. Şikayetçi taraf olarak Başbakanlık, TBMM Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nı ise avukatları temsil etti. 

İKİ SANIK AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI 
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti sanıklar Nurullah Zeki Atmaca ve Birol Keskinkılıç'ın “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların atılı suç nedeni ile bir pişmanlıklarının bulunmayışını da dikkate alan mahkeme heyeti,  2 sanığa iyi hal indirimi  uygulamadı. 

4 SANIĞA MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ
Sanıklar Serdar Uzel, Muhammed Mustafa Çelik, Murat Karataş ve Cem Doygun'un “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, 4 sanığın duruşmadaki tavır ve davranışları, verilen hapis cezasının gelecekleri üzerindeki olası etkileri nazara alınarak cezayı müebbet hapis cezasına indirdi. 

7 SANIĞA BERAAT KARARI
Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık erler Uğur Alpay, Cengiz Taşhan, Emre Aslan, Fatih Özbek, İzzet Uğur Alp, Kadir Kars ve Sinan Arslan'ın suç işleme kastları olmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. 

6 SANIĞIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ 
Mahkeme heyeti, Nurullah Zeki Atmaca, Birol Keskinkılıç, Serdar Uzel, Muhammed Mustafa Çelik, Murat Karataş ve Cem Doygun'un tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. 

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ
Üye hakim Çağlayan Özbay, sanıklar Serdar Uzel ve Muhammed Mustafa Çelik yönünde karara muhalefet şerhi koydu. Hakim Özbay  muhalefet şerhinde şunları belirtti:  Sanıklar Serdar Uzel ve Muhammed Mustafa Çelik'İn 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin başlangıcından bitişine kadar geçen sürede gerçekleştirdikleri hareket ve eylemleri dikkate alındığında adı geçen her iki sanığın suç işleme kast, saik ve darbe teşebbüs eylemlerine iştirak iradelerinin bulunmadığı, beraatlerine ve tahliyelerine karar verilmesi kanaatinde olduğumdan aksi yöndeki sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gayrettepe Türk Telekom'u işgal girişimi davasında karar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı