« Hürriyet.com.tr

Erciyes’te şenlik 13 Şubat’ta başlıyor

Erciyes’in meşhur toz karı bu yıl gecikmeli geldi. Kayseri’nin Erciyes Kayak Merkezi’nde kar yağışı ancak yılbaşında yeterli yoğunluğa ulaştı. Kar kalınlığı geçen hafta 62 santimetreyi buldu. Fakat karın gecikmesi tesislerin zamanında açılmasını etkilemedi.

Serhan YEDİG
X

10 kar makinesi aralık ortasında aşağıdaki pistleri doldurdu, mekanik tesisler devreye girdi. 275 milyon Euro’luk “Mini Davos” projesi kapsamında 13 Şubat’ta 6 yeni lift daha devreye giriyor. 11 mekanik tesisle teknik donanım açısından rakipsiz hale gelen Erciyes’te toplam pist uzunluğu 50 kilometreye ulaşacak. Bu gelişme Erciyes’te bir haftalık festivalle kutlanacak. Sezonu indirimle açan oteller, sömestr sonrasında da kampanya yapmaya hazırlanıyor.

Son iki yıldır ekimde beyaza boyanan, aralık ortasında pistlerini doldurup sezonu açan Erciyes Kayak Merkezi, bu yıl bölgedeki kuraklıktan etkilendi. Kar aralık ortasında geldi, aşağıdaki pistler kar makinelerinin desteğiyle zamanında açıldı. Ocak ayının başında alt pistler doğal kara kavuşurken, yukarıdaki pistlere kar makineleriyle takviye yapıldı.
Erciyes’i küçük Davos’a benzetecek proje adım adım sona yaklaşıyor. 150 saatlik deneme süresini tamamlamak üzere olan altı yeni lift, önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Resmi açılış ise 13 Şubat’ta. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de davet edildiği törenler kapsamında bir hafta boyunca açıkhava konserleri düzenlenecek, buzdan heykel sergisi açılacak, paraşütlü kayak gösterileri yapılacak.

ENGELLİLERE ÖZEL PARKUR AÇILDI

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’nin güneyinde, havaalanına 25 kilometre uzaklıkta. Kayak merkezinin bulunduğu Tekir Yaylası, dağın kuzey cephesinde. Bu nedenle diğer kayak merkezlerinin korkulu rüyası olan lodostan etkilenmiyor. Erciyes’te toplam 400 yatak kapasiteli altı konaklama tesisi bulunuyor. Develi karayolu üstünde olması önemli bir avantaj. Yaz aylarında onarım geçiren üç şeritli otoyol, kış boyunca hep açık. İlk 22 kilometresi Büyükşehir Belediyesi’nin kimyasal mücadelesi sayesinde kar tutmuyor. Son 3 kilometresinin bakımı Karayolları Genel Müdürlüğü’nde.
Erciyes Kayak Merkezi’ne geçen yıl 850, piknik alanına 1200 araçlık otopark yapılmıştı. Günübirlik kullanıcılar için 40 kişilik umumi tuvalet hizmete girmişti. Bu yıl alışveriş merkezine 20 civarında yeni mağaza açıldı. Acil durumlarda kullanacak, yoğun kar yağışında pist açacak 5 snow track aracı hizmete girdi. Arlberg Sport’un kayak eğitim sahasındaki 250 metrelik yürüyen bant uzatıldı ve üstü kapatıldı. Geçen yıl direksiyonlu, frenli yeni kayakları hizmete sokan merkezde bu yıl zihinsel ve bedensel engellilerin kullanabileceği özel parkur, çocuklara kızak pisti yapıldı. Uçurtmalı kayak için özel alan ayrıldı. Dağdaki Sema Yazar Sağlık Merkezi, ambulans ve bir doktor, geçen yıl olduğu gibi 24 saat görevde.

DAVOS PROJESİ DEVAM EDİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan 275 milyon Euro’luk “Mini Davos” projesi dağın iki yüzündeki pistleri birleştirmeyi hedefliyor. Dağın güney yüzündeki 3 mekanik tesisin inşaatı da bu yıl ilkbahar aylarında başlatılıp, yıl sonunda tamamlanacak. Mini Davos projesi, 17 yeni mekanik tesisle 2 bin 150 metre irtifadan başlayan pistleri 3 bin 250 metreye, yani neredeyse zirvenin dibine ulaştıracak. Toplam pist uzunluğu 160 kilometreye çıkacak, 120 kar makinesiyle kar sezonu altı aya kadar uzatılacak.
Avusturya firması Doppelmayr mekanik tesislerin, İtalyan firması Snowstra karlama ünitelerinin montajını yürütüyor. Bu iddialı projenin ilk aşaması, geçen yıl hizmete girmişti. 75 bin metrekare araziyi 5 günde kayak pistine çevirecek kar makinelerinin ilk grubu ilk kez bu yıl kullanıldı. Saatte 35 bin kişiyi taşıyacak ısıtmalı telesiki ve telesiyejlerin bir bölümü de 13 Şabat’ta hizmete giriyor.
Dağdaki mekanik tesislerin günübirlik tek biletle kullanılabilmesi için oteller ve mekanik tesisleri işleten firmalar arasındaki görüşmeler sürüyor. Altı yeni liftin işletmesini üstlenen Erciyes Turizm AŞ, tesislerinde tek bilet uygulaması yapacak.

OTELLER İNDİRİM YAPTI

Geçen yıl dağın dört büyük oteli bir araya gelip hafta sonu rezervasyonlarına yeni bir sistem getirmişti. ACE, Grand Eras, Mirada Del Lago, Mirada Del Monte tek gecelik rezervasyon kabul etmeme kararı almıştı. Bu yıl doluluk oranının düşmesi otelleri bu karardan geri adım atmaya zorladı. “Turizm firmalarının yaz tatiline yönelik erken rezervasyon kampanyaları bizi çok etkiledi, kış tatili bütçeleri de yaz tatiline yönlendirildi” diyor Mirada del Lago’nun Genel Müdürü Muharrem Yaman. Dağdaki bir başka gelişme hafta sonunda canlı müzik uygulamasının tüm otellere yayılması.

KENT MERKEZİNDEN TARİFELİ OTOBÜS

Kayseri’den Erciyes Kayak Merkezi’ne tek biletle tarifeli belediye otobüsü servisi gelecek hafta başlıyor. Havaalanından taksiler 75 TL’ye gidiyor, yoğun kar yağışında fiyat 100 TL’ye yükseliyor. Bir başka seçenek, şehir merkezinden 10 dakikada bir kalkan Develi minibüsleri. Gökay Turizm minibüsleriyle kent merkezindeki otellerde kalıp, dağdaki tesislerden yararlanmak isteyenlere hizmet veriyor. Telefon eden kişileri istediği saatte, istediği adresten alıyor, yine istenilen saatte bu adreslere geri bırakıyor. Kişi başı ücreti 10 TL. (0535 636 38 18 / 222 47 16) Oteller de müşterilerini, kendi servis araçlarıyla, 50-60 TL karşılığında havaalanından aldırıyor.

UÇURTMALI KAYAKÇILAR 16 MARTTA FESTİVALE GELİYOR

Sekiz yıldır Erciyes’te düzenlenen Erzincan Kar Festivali bu yıl 16-18 Mart’ta gerçekleştirilecek. Festival kapsamında offroad, uçurtmalı kayak yarışmaları düzenlenecek. Açıkhava konserleri yapılacak. Festivale bu yıl da Türkiye ve yurtdışından uçurtmalı kayak alanında önde gelen sporcuların katılması bekleniyor.

6 LİFT’E TEK FİYAT

Erciyes’teki mekanik tesisler ikisi özel, üç kuruluş tarafından işletiliyor. İki telesiyej, üç teleski bulunuyor. Herbirine ayrı bilet gerekiyor. Zümrüt Telesiyej’in tek çıkışı 13 TL, 30 çıkışı 60 TL. Spor Müdürlüğü’ne ait telesiyejin 30 çıkışı 60 TL. Resmi açılışı 13 Şubat’ta yapılacak 6 yeni mekanik tesis ise belediyeye ait Erciyes Turizm AŞ tarafından işletilecek. 25 TL’lik günlük kartla tümü kullanılabilecek. Tek çıkış için 3 TL ödenecek. Erciyes’teki firmalar günlüğü 20 TL’ye kayak, 25 TL’ye snowboard, 10 TL’ye kızak ya da pantolon ve mont kiralıyor. Kişiye özel ders ücretinin saati 100 TL. Dörtten fazla kişiye ders verildiğinde ücret pazarlığa tabi olarak kişi başına 25 TL’ye kadar iniyor. Üç kişilik kar motosikletinin saati 100 TL, oteller arasında 25 TL’ye yolcu taşınıyor, 30 TL’ye kayak merkezinde tur atılıyor. Arlberg Sport, hafta içi günlerde, 10 kişiden büyük gruplara özel bir kayak paketi sunuyor: Kar sapanı stilinde kaymanın öğretildiği dört saatlik eğitim, öğle yemeğinde sucuk ekmek ve içecek dahil kişi başına toplam 75 TL. Kayak takımı, yemek, içecek, ücretsiz babylift kullanımı dahil kayak turları ise kişi başına 25 TL. (www.arlberg.com)

OTELLER

Yüzde 10 indirim

Mirada Del Lago, dört yıldızlı, 105 odalı. Havuz, hamam, sauna ve restoranının yanı sıra, yanıbaşında yine otele ait 260 kişilik Del Vista adlı ikinci restoranı bulunuyor. Hafta sonunda otelin restoranında saat 21.00 - 01.00 arasında canlı müzik yapılıyor. Herşey dahil sistemiyle çalışan otel, bu yıl sezona yüzde 10 indirimle başladı. Bu hafta sonuna kadar çift kişi hafta içi 280, hafta sonu 500 TL. Sömestr döneminde, hafta sonu tarifesi uygulanacak. Hemen ardından ikinci indirim kampanyası başlatılacak. Otel dört geceden fazla kalacaklara havaalanından ücretsiz transfer imkanı sunuluyor. (Tel: 0352 342 21 00) Aksa Turizm’in dağdaki diğer oteli Mirada del Monde, 44 odalı. 300 kişilik, çift sahneli eğlence merkezine sahip. Çift kişi hafta içi herşey dahil 240, hafta sonunda 280 TL. Sömestrde tek fiyat: 400TL. (Tel: 0352 342 21 00)

Hafta sonu çifte seçenek

Dağın en yeni oteli Grand Eras, dört yıldızlı, 55 odalı. Her şey dahil sistemiyle çalışan otelin restoranında Türk mutfağı ağırlıkta. 120 metrekarelik yetişkin, 3 metrekarelik çocuk kapalı havuzu ve saunası bulunuyor. Cuma günleri lobide gitar ve keman eşliğinde sıcak şarap gecesi yapılıyor. Sömestrde her gün saat 20.00 - 24.00 arasında lobide canlı müzik var. Diskosu 22.30’dan 02.00’ye kadar açık. Çift kişi tam pansiyon konaklama hafta içinde 180, hafta sonunda 280 TL. Sömestrde çift kişi tam pansiyon 350 TL, ancak rezervasyonların yüzde 90’ı dolmuş durumda. Hafta sonunda en az iki gecelik konaklama kabul ediyor. Hafta sonunda daha ucuza konaklamak isteyenler, kent merkezindeki otelde çift kişi 200 TL’ye tam pansiyon kalıyor, dağdaki otele ücretsiz transfer sağlanıyor. Kahvaltı ve yemek için dağdaki otelin restoranından yararlanabiliyor. (0352 342 21 28)

Cumartesi mantı günü

ACE Dağ Evi, 2 Suit toplam 18 Oda. Tesis bu yıl yaz aylarında restorasyondan geçti. Hafta sonunda restoranda saat 19.00-24.00 canlı müzik var. Sabah kahvaltısında 75 çeşit yöresel ürün sunuluyor. Cumartesi günleri Kayseri mantısı günü. Tam pansiyon çift kişi hafta içi 200 TL, hafta sonu 270 TL. Sömestrde 350 TL. Sömestr rezervasyonlarının yüzde 60’ı dolu. Sömestr sonrasındaki hafta tamamen dolu. (0352 342 20 53)

Lüksü sevene süit öğrenciye koğuş

Bülent Otel, eski PTT konaklama tesisinde yedi yıldır, dört mevsim hizmet veriyor. 2’si süit toplam 22 odalı. Öğrenci grupları için 12 ve 16 kişilik iki koğuşu bulunuyor. Oda donanımları bu yıl yenilendi. Restoranında hafta sonunda saat 19.00-24.00 arasında canlı müzik uygulaması başlatıldı. 50 kişilik diskosu, gruplar geldiğinde açılıyor. Yarım pansiyon sistemiyle çalışan otelde çift kişi konaklama hafta içinde 75, hafta sonunda 100 TL. Sömestr döneminde hafta içinde 120, hafta sonunda 140 TL. Otel müşterilerine günlük 20 TL’ye kayak, 30 TL’ye snowboard kiralıyor. (Tel: 0352 342 20 12)

Sömestrde çocuklara kayak kursu

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Erciyes Kayak Sosyal Tesisleri, sporcuların dışında tatilcilere de açık. Kayakevinin üç ve dörder kişilik 30 odası bulunuyor. Odalarda banyo var TV yok. Sezon boyunca hafta içi ve sonunda tek fiyat uygulanıyor. Çift kişi, tam pansiyon 120 TL. Kamu personeline 90 TL. Sömestr döneminde 7-15 yaş çocuklara kayak kursu düzenlenecek. Hafta içi günlerde, günde dörder saatten toplam 20 saatlik kurs ücreti 200 TL. Tesis 28 Şubat’a kadar dolu. (Tel: 0352 342 20 31)

Kaynak: Serhan YEDİG

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gördüğünüzde gerçek olduğuna inanamayacağınız doğa harikaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en nefes kesici 10 yolu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tam da şu sıralar gidilmesi gereken yerler! Hepsi hem vizesiz hem de çok ucuz...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bu terasa çıkmak cesaret istiyor! Üstelik Türkiye'de...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yer altında yaşayan ilginç insanlar! Burada sıcaklık 43 derece...
SonbaharSonbahar
Sonbaharın en güzel yurt içi adresleri