GeriEkonomi Tsunamizedeye 42 milyon YTL toplandı, Erdoğan beğenmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tsunamizedeye 42 milyon YTL toplandı, Erdoğan beğenmedi

5 Şubat'ta tsunami bölgesine gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'de toplanan yardım parasını yetersiz buldu. Erdoğan, "Bugüne kadar 42 milyon YTL toplandı. Bu rakam bize yakışmaz, artacağına inanıyorum" dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Güney Asya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketi için yardım amacıyla Türkiye'de bugüne kadar toplanan paranın 42 milyon YTL (31.5 milyon dolar) olduğunu açıkladı. Erdoğan, "Bu rakam, bu iş için aslında bize yakışan değil. Bunun artacağına inanıyorum" dedi.

TBMM Başkanlığı'nın başlattığı yardım kampanyası da önceki gün sona erdi. 'Biz bu acıyı biliyoruz, kayıtsız kalmayacağız' kampanyasına TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 500 YTL ile katıldı. TBMM üyeleri ve çalışanları toplam 316 bin 161 YTL (316 milyar 161 milyon) yardım topladılar. Yardım paraları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 5 Şubat'ta bölgeye yapacağı ziyaret sırasında bölgeye gönderilecek.

YARDIM BİLANÇOSU

AKP:
268.766 YTL Milletvekillerini maaşından 200 YTL kesildi. Parti grubu, 50 bin YTL bağışta bulundu. Bunun dışında 41 AKP'li ayrıca yardım yaptı. AKP grubundan toplanan miktar, bu yardımlarla birlikte 268 bin 766 YTL'ye (268 milyar 766 milyon TL) ulaştı.

CHP: 2.255 YTL 171 milletvekili bulunan CHP Grubu'ndan yardım yapanların sayısı 17'de kaldı. 17 milletvekili şahsi olarak, toplam 2 bin 255 YTL (2 milyar 255 milyon TL) yardım yaptı. CHP'den yardımda bulunan milletvekillerinin isimleri şöyle: "Naci Aslan, Sedat Uzunbay, Mehmet Tomanbay, Halil Akyüz, Mehmet Mesut Özakcan, Mehmet Boztaş, Şevket Gürsoy, Ahmet Yılmazkaya, Mustafa Gazalcı, Orhan Diren, Ahmet İsmet Çanakçı, Gülsün Bilgehan, İsmail Değerli, Zübeyir Amber, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, İlyas Sezai Önder, Yakup Kepenek."

DYP: 1000 YTL 4 milletvekili bulunan DYP, 1000 YTL (1 milyar TL) bağışta bulundu.

TBMM: 30.000 YTL Meclis çalışanlarının yardımı ise 30 bin YTL (30 milyar lira) belirlendi.

‘Yunanistan’ın gerisinde kalmamalıyız’ demişti

Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Dolmabahçe Sarayı’nda işadamları toplayarak TOBB ve TİM önderliğinde tsunamizedelere destek istedi. 10 milyon doların toplandığı yemekte ayrıca Koç, Sabancı ve Doğan gibi büyük grublar bölgedeki yardım projelerine destek sözü verdiler. 50 işadamının katıldığı gecede Erdoğan ‘Yardımda Yunanisbtan’dan geride kalmamalıyız’ diye hedef gösterdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle