GeriEkonomi 35 liralık büyükbaş kurban kesimine 630 lira almışlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

35 liralık büyükbaş kurban kesimine 630 lira almışlar

35 liralık büyükbaş kurban kesimine 630 lira almışlar
refid:13291199 ilişkili resim dosyası

Kurban bağışı kesimlerinde vurgun iddiasıyla Deniz Feneri, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı başkanları dahil 31 kişi tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. 11 kişi serbest bırakılırken, 20 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Et-Balık, küçük baş hayvanları 4.5, büyükbaşları 35 liraya keserken; dernek ve vakıflardan küçük başlar için 50-90 TL; büyükbaşlarda 350-630 lira alındığı belirlendi.

KURBAN bağışı kesimlerinde vurgun yapıldığı iddiasıyla 8 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Deniz Feneri, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı başkanlarının da bulunduğu 31 kişi, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sek edildi. Şüphelilere Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 158’inci maddesinde yer alan ‘dini duyguların ve inançların istismar edilmesiyle dolandırıcılık’ suçlaması da yöneltildi. Son birkaç yıldır, her yıl yaklaşık 200 bin vatandaştan bağış alan ve herkes için kesim yaptırması gereken dernek ve vakıfların; May Et firması ile anlaşıp kesim yaptırdığı, birkaç yıldır kesim ücreti olarak astronomik rakamlar ödendiği ortaya çıktı.

630 liraya kesim olur mu

Bu yıl, dernek ve vakıflar, kesim yaptırmak için Et-Balık Kurumu’nun (EBK) kapısını da çaldı ancak “Bizim kontenjanımız doldu” cevabı alınca yine geçmiş yıllarda olduğu gibi May-Et ve Yavuz Et ile anlaşıldı. Dernek ve vakıfların, küçükbaş hayvan başına 50-90 TL, büyükbaş hayvan başına ise 350-630 TL’ye anlaştığının anlaşılması şaşkınlık yarattı. Çünkü Et-Balık Kurumu, küçükbaş hayvanı 4.5 liraya, büyükbaş hayvanları ise 35 liraya kesiyor. Vatandaşlar kendi kurbanlarını kestirdiklerinde bile bu yıl kasaplara 50-100 lira civarında rakamlar ödedi.

Denetim görevlilerine müshil

Kesimlerin büyük bölümü için vakıf ve dernekler, May-Et ile anlaştı. Bu yıl Mehmetçik Vakfı’nın 156 bin, LÖSEV’in (Lösemili Çocuklar Vakfı) 52 bin, Türk Hava Kurumu’nun 4 bin kesim için firmalarla anlaştığı, ancak May-Et’in ilginç yöntemler uygulayarak, denetim için gelen görevlileri kesim yerlerinden müshilli kola ikram edip uzak tuttuğu, vatandaşlar adına kestiği kurbanların video görüntülerini kurumlara göndererek bağış kurbanların kesildiğini ispata çalıştığı belirlenmişti.

EBK’nın kat kat fazlası

THK, Deniz Feneri Derneği, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı’nın, yaklaşık 220 bin kişi adına kesilecek 200 bine yakın kurban için tek firma ile anlaşmakta ısrarı dikkat çekti. May-Et’in 200 bin hayvan kesebilmek için binlerce kişiyi istihdam etmiş olması gerekiyor. Bu yıl vatandaşlardan hisse başına 250 lira ile 280 lira arasında değişen kurban bağışlarını kabul eden THK, Deniz Feneri, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV’in, kurban kesimi için Et Balık Kurumu’nun istediğinin kat kat daha fazlasına çoğunluğu May-Et’te kesilmek üzere iki firmayla anlaşması şaşkınlık yarattı.

220 bin değil, 50 bin kesim

EBK’nın küçükbaş hayvan için talep ettiği 4.5 liranın 11-20 katına, büyükbaş hayvanlar için de EBK’nın 10-18 katına razı olan 4 kurumun bu ‘pahalı’ seçimleri bile milyonlarca liralık fazla ödeme yapılmasına neden oldu. BU arada; kesim fiyatlarından da vurgun yaptığı iddia edilen şirketlerin, operasyona konu olan 220 bin kurbanın sadece 50 binini kestiği tahmin ediliyor.

Mehmetçik Vakfı May-Et’e 3.5 milyon lira ödedi

VURGUNUN 40 milyon TL’yi bulduğu iddiaları araştırılırken, Savcı Mehmet Tamöz, Mehmetçik Vakfı’yla irtibata geçerek May-Et’e ödeme yapılmamasını istedi. Vakıf yöneticileri kendilerine faturanın ulaştığını ve ödeme yapılacağını bildirince, Savcı Tamöz mahkemeden karar aldırarak ödemeyi durdurmaya çalıştı. Buna rağmen Mehmetçik Vakfı, May-Et’e 3.5 milyon TL ödedi. Savcı ayrıca soruşturma başlattı.

Hesapları incelemeye alınıyor

SAVCILIK, şüphelilere ait hesaplarla, şirketlere ait hesapların kontrol edilmesi için bankalarla irtibata geçti. Derneklerin gelir-gider tablolarının ise önümüzdeki günlerde incelemeye alınacağı öğrenildi. May-Et’in son 3 yıldır dernekler adına kurban kesimi yaptığı tespit edilirken, Yavuz Et’in ise 4 yıldır çeşitli dernekler adına kurban kesimi yaptığı bildirildi.

63 şüpheli sorgulandı 31 kişi mahkemeyi gitti

ANKARA Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Bürosu’nca gerçekleştirilen kurban bağışı vurgunu soruşturması kapsamında gözaltına alınan 63 şüphelinin sorguları tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey’in yürüttüğü soruşturma kapsamında, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Yardımcısı Faik Yavuz’a ait Yavuz Et ve Diyarbakırlı İşadamı Mahmut Ay’a ait May-Et’in, derneklerle anlaştığı kurban kesim fiyatları, Et ve Balık Kurumu’ndan (EBK) alınan resmi kesim fiyatlarıyla karşılaştırıldı. Yapılan astronomik ödemeler belgelerle belirlendi. 2 savcının 3 gün süren ifade alma işlemlerinin ardından Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım’ın aralarında bulunduğu 32 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu ve LÖSEV Başkanı Üstün Ezer’in de aralarında bulunduğu 31 kişi ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Aralarında Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Deniz, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezel ve TOBB Başkan Yardımcısı ve Ankara Et Borsası Başkanı Faik Yavuz´un da bulunduğu 11 kişi serbest bırakılırken, 20 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

May-Et LÖSEV’e ‘Hayırlı çalışma’ yazısı yazmış

LÖSEMİLİ Çocuklar Vakfı (LÖSEV) adına da kurban kesim anlaşması yapan May-Et Ürünleri Gıda ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin, LÖSEV Başkanlığı’na gönderdiği 9 Temmuz 2009 tarihli teklif yazısındaki ifadeler dikkat çekici... LÖSEV yönetimine övgüler dizilen yazıda, “LÖSEV olarak gerek lösemili çocuklar, gerekse kamu yararına gerekse uluslararası alanda yaptığınız başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyoruz. Bizler de böyle hayırlı çalışma içerisinde bulunmak üzere sizlere hizmet vermek istiyoruz” deniliyor. ‘Hayırlı çalışma’ yapmak istediğini bildiren May-Et’in, EBK’nın 35 liraya kestiği kurbanları, 350 TL+KDV karşılığında kesmeyi teklif etmesi dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle