GeriEğitim Üniversiteye uydu teknolojileri laboratuvarı kurulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteye uydu teknolojileri laboratuvarı kurulacak

Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM), Türksat AŞ ve Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) tarafından, uydu teknolojileri eğitim laboratuvarı kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Üniversiteye uydu teknolojileri laboratuvarı kurulacak

Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül ve Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, üniversite rektörlüğünde düzenlenen törenle TTM (Türksat, TUYAD, Marmara Üniversitesi) Uydu Teknolojileri Eğitim Laboratuvarı oluşturulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Uydu teknolojileri alanında üniversite-sanayi iş birliğini amaçlayan laboratuvar, MÜ Teknoloji Fakültesi çatısı altında faaliyet gösterecek.

Prof. Dr. Arat, protokolün, Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM), TUYAD ve Türksat arasında imzalandığını belirterek, kurulacak merkezde sektörün insan kaynağına teorik ve pratik eğitimler verileceğini, eğitim setlerini Türksat'ın sağlayacağını bildirdi.

Verilen bilgiye göre, sektörde çalışanların yeni teknolojilere adaptasyonu ile mesleki teknik eğitim ihtiyacı dolayısıyla kurulacak laboratuvar, MÜSEM; Türksat ve TUYAD'ın iş birliği ve katkılarıyla sektör çalışanlarının teorik ve pratik mesleki eğitimlerini gerçekleştirebilecekleri bir platform olacak.

TTM Uydu Teknolojileri Eğitim Laboratuvarında yürütülecek olan mesleki ve teknik eğitim programlarıyla her seviyeden kurum ve mühendis, tekniker, teknisyen ve servis destek elemanı gibi görevlilerin, uydu üzerinden televizyon yayıncılığı teknolojisiyle ilgili her türlü konuda en yeni teknolojiler hakkında bilgilendirilmesi ve uluslararası mesleki yeterlik sertifikası alması sağlanacak.

Türksat'ın sağlayacağı en son teknolojiyi içeren eğitim setleri ile kurulacak olan TTM Uydu Teknolojileri Eğitim Laboratuvarında akademisyenlerin yanı sıra Türksat'ın ve sektörün uzman mühendisleri, "uydu üzerinden televizyon yayıncılığı", "televizyon teknolojileri", "uydu alıcısı ve anteni kurulumu", "merkezi uydu TV sistemleri", "iş güvenliği" ve "personel davranışı" gibi konularda mesleki ve teknik eğitimler verecek. 

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle