GeriEğitim TUS birincisi rekor kırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TUS birincisi rekor kırdı

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) sonuçları 22 Mart’ta açıklandı. Türkiye birincisi olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Kurtuluş Öz,79.6 puan alarak TUS’ta bugüne kadar alınmış en yüksek puanı aldı.

TUS birincisi rekor kırdı

TUS birincisi Kurtuluş Öz, TUS’ta geçen yılki 79.41’lik rekoru kırarak 79.69 puan aldı. Henüz uzmanlık için kararını vermediğini söyleyen Öz, "4’üncü sınıftan itibaren düzenli gidip geliyordum okula ve her gün düzenli tekrar yapıyordum. 5’inci yıldan itibaren de TUS’a yönelik çalışmaya başladım. 1.5 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak benim için de güzel bir sürpriz oldu. Açıkçası ben de birincilik beklemiyordum" dedi.

‘TÜRKİYE’DE EN YÜKSEK PUANLA ÖĞRENCİ ALAN TIP FAKÜLTESİYİZ’
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ise geçen yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birincisinin de İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’yı tercih ettiğini söyledi. Rektör Aydın, şöyle devam etti:
"Cerrahpaşa Tıp Fakültesi her geçen yıl daha da iyi noktaya doğru ilerliyor. Bu yıl tıp fakültesi YKS birincisini alarak daha da ön plana çıktı. Verilen eğitimin kalitesi, öğretim üyelerimizin gayretli çalışmaları ve öğrencilerimizin de bu çalışmaya vermiş oldukları yanıt, elde edilen başarıdaki en büyük kaynak. Şu anda Türkiye’de en yüksek puanla öğrenci alan tıp fakültesiyiz. Bu gelmiş olduğumuz nokta eğitim kalitesinin ve öğrencilerimizin bizi tercih etmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunun göstergesi. Bu bağlamda sadece yurtiçinde değil, aynı zamanda uluslararası çalışmalara da başlamış durumdayız. Öğrencilerimiz değişim programlarında da önemli ilişkiler kuruyor. Bu bağlamda İngiltere ile de bir çalışmaya gireceğiz."

İLK 10’DA 5 ÖĞRENCİMİZ VAR’
Bir doktor için en önemli sınavın TUS olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Aydın, "Bir hekimin uzmanlığa geçebilmek için girdiği en önemli sınav Tıpta Uzmanlık Sınavı. Her yıl Türkiye’deki tüm tıp fakültelerinden çok sayıda doktor bu sınava giriyor. Bu sınavda sadece bu yıl değil geçen yıl da dereceye giren öğrencilerimiz vardı. Bu sene TUS 1’incisi, 2’ncisi, 3’üncüsü, 4’üncüsü ve 8’incisi bizim öğrencimiz. Yani ilk 10’da beş öğrencimiz bulunuyor. Bu kesinlikle tesadüfi bir başarı değil. Tüm öğretim üyelerinin ve üniversite çalışanlarının başarısı. Bu başarıdan dolayı hem öğrenci hem de ailelerini tebrik ediyorum."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle