GeriEğitim Tercih dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tercih dönemi

Tercih dönemi
refid:29462726 ilişkili resim dosyası

Üniversite adayları için önümüzdeki hafta çok önemli. Yarından başlayıp, 14 Temmuz’a kadar gelecekte yapacakları meslekler konusunda karar verecekler.

Tercihler aslında yapılacak işi de belirleyecek. 140 puanı aşan 919 bin kişi ön lisans ve yetenek sınavı ile ilgili bölümlere, 180 puanı aşan 813 binden fazla aday da lisans bölümlerinden birine yerleşecek. Tercihlerde adaylar her ne kadar puana göre bölümler arasında seçim yapacak olsa da aslında üniversitelerin fiziki durumu, ailelerin isteği, üniversitenin bulunduğu şehir de önemli faktörler. Bu dönemde sokaklar ve medya üniversitelerin sloganlarıyla donanırken, anne-babalar kulaklara hayallerindeki üniversite ya da mesleği fısıldarken işiniz zor olsa da unutmayın; karar sizin.
Sağlıklı bir şekilde tercih yapmak için de öncelikle bölüm mü üniversite mi ikilemini teke indirin. Sonra seçeceğiniz bölüm ya da üniversiteyle ilgili mezunlarla konuşun. Tercih edeceğiniz programın iş alanlarını, gerekli koşullarını iyice araştırın. Gün boyu ofis ortamında mı çalışacaksınız yoksa hareket halinde mi? Fiziki koşulları, mesai saatleri size uygun mu? Bütün bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışın.
Ancak 21’inci yüzyılda mesleklerin artık değiştiğini de bir kenara not edin. Farklı yetenek ve ilgilere sahip olanlar ile aynı anda birkaç mesleği yapmaya yetkin olanların bir adım öne çıktığını unutmayın. Bir mesleği yaparken, sonrasında başka bir mesleğe de kayabileceğinizi düşünerek kendinizi üniversite yıllarında geliştirin.
Bunun için de öncelikle dilinizi iyi bir seviyeye getirin. Teknoloji kullanımını arttırın, sosyal medyayı keşfedin, oralarda kendinize yer edinin. İletişim yöntemlerini iyice öğrenin. Uluslararası alanda iş yapacak yetilere sahip olun.
Listenizi hazırlarken okumak istemediğiniz hiçbir bölüm ya da üniversiteyi yazmayın. Bol şanslar...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle