GeriEğitim Öğretim üyesine ABD’den ödül
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretim üyesine ABD’den ödül

Türkiye’de Doktor Öğretim Üyesi olan Fabrizio Pinto, merkezi Amerika’da bulunan Yerçekimi Araştırma Vakfı (Gravity Research Foundation) tarafından yer çekimi, teorisi, uygulamaları ve etkileri hakkındaki yazısıyla şeref ödülüne layık görüldü.

Öğretim üyesine ABD’den ödül

Türkiye’den akademisyen ABD’deki Yerçekimi Araştırma Vakfı’ndan ödül aldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Fabrizio Pinto, Yerçekimi Araştırma Vakfı tarafından yer çekimi, teorisi, uygulamaları ve etkileri hakkındaki yazısıyla şeref ödülüne layık görüldü. Pinto, vakıf tarafından bilimsel yazılarına verilen sekizinci ödülünü almaya hak kazandı. Yerçekimi alanında araştırma yapan bilim insanlarına verilen ödülü alanlar arasında Nobel Ödülü George Smoot, Julian Schwinger, Gerard’t Hooft, John Archibald Wheeler, Stephen Hawking, Roger Penrose gibi tanınmış bilim insanları da bulunuyor.

Fabrizio Pinto, ödülü İzmir’e getirmekten mutlu olduğunu belirterek, “Yazımda, yer çekim alanını ölçmenin farklı bir yöntemini önerdim. Bu yaklaşımın en önemli avantajı yapılması önerilen aletin boyutlarının çok küçük olmasıdır. Bu sayede yapılacak araç, uzay gemilerinde hareket halindeyken kullanılabilecek. Uzaydaki yer çekim alanındaki ufak değişiklikleri ya da oldukça küçük ivmeleri ölçmek mümkün olacak. Yazımın yeni bir ödülle dönmesi beni çok mutlu etti. Öğrencilerimizle çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’nin de bu alanda hızla ilerleyeceğini biliyorum” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle