GeriEğitim ALES sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak? İşte 2018/2 ALES sınav tarihi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak? İşte 2018/2 ALES sınav tarihi!

ALES sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak? İşte 2018/2 ALES sınav tarihi!

ALES, 2018/2 sınav tarihi akademik kariyer odağı olan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. ÖSYM'nin bu yıl üç kez gerçekleştireceği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, eylül ve kasım ayı olmak üzere iki kez daha gerçekleştirilecek. Peki, ALES 2018/2 sınavı ne zaman hangi tarihte uygulanacak? İşte, ALES ne zaman sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

ALES ne zaman yapılacak sorusu, kariyerini akademik anlamda geliştirmek isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. Türkiye genelinde birçok il merkezinde gerçekleştirilecek olan ALES, lisansüstü eğitimini gerçekleştirmek isteyen bireylerin odak noktası oldu. Peki, bu yıl üç kez gerçekleştirileceği duyurulan 2018/2 ALES ne zaman yapılacak? İşte, merakla araştırılan o konu hakkında bazı bilgiler

ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

2018 yılının ilk sınavı 6 Mayıs tarihinde yapılan ALES, başvuruları 2 Ağustos tarihinde tamamlanan ikinci sınavıyla 30 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasıyla birlikte yılın son sınavı için başvurular 19-27 Eylül tarih aralığında alınacak. Üçüncü sınav ise 18 Kasım tarihinde uygulanacak.

SINAVDA 100 SORU YÖNELTİLECEK

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

Puan Türü Sayısal TestiSözel Testi
ALES Sayısal Puanı0,750,25
ALES Sözel Puanı0,250,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı0,500,50

Yorumları Göster
Yorumları Gizle