GeriEğitim 230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı
refid:30180627-spot ilişkili resim dosyası

Suriyeliler için özel eğitim veren kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde 190 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı yaptı.

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer, ilçedeki Fatih Sultan Mehmet İlkokulu'nda da kayıtlı bin 100 öğrencinin ders başı yapması dolayısıyla okulda incelemelerde bulundu.

Biçer, Suriyelilere özel eğitim veren 34 kampta 85 bin, kamplar dışında kurulan 240 geçici eğitim merkezinde 105 bin, devlet okullarında da 40 bin olmak üzere toplam 230 bin Suriyeli öğrencinin Türkiye'de ders başı yaptığını bildirdi.

Altındağ ilçesinde 1’inci sınıftan 10’uncu sınıfa kadar bin 700 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Biçer, diğer okullarda da Suriyeli öğrencilerin kayıtlarının alındığını söyledi.

Yeni eğitim merkezlerinin açılmasıyla ilçede 2 bin 500 Suriyeli öğrencinin eğitim almasını hedeflediklerini kaydeden Biçer, öğrencilere Suriye'deki eğitim müfredatına uygun bir şekilde haftada 25 saatin 5 saatinde Türkçe dersi verildiğini belirtti.

İlçedeki Suriyeli öğrencilerin Türkçe kitaplarının Ankara Valiliği, ders kitaplarının ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırıldığını kaydeden Biçer, doktor, avukat, mühendis gibi mesleklere sahip Suriyelilerin ise gönüllü öğretmen olarak görev yaptığını söyledi. Biçer, "Biz, Suriyelilere bir umut ışığı olmaya devam ediyoruz" dedi.

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Müdürü Hanifi Arslan ise okullarında Türk öğrencilerin, öğleden sonra ise Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğünü, Suriyeli öğrencilerle Türk öğrencilerin bir uyum sorunu yaşamadığını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, yeni eğitim alanlarının açılıp kapasitenin artırılmasıyla bu yılın sonuna kadar 370 bin Suriyeli öğrenciye eğitim-öğretim verilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

230 bin Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

Kilis ve Kahramanmaraş'taki Suriyeli öğrencilerin okul heyecanı

Kilis ve Kahramanmaraş'taki kamplar ve çadır kentlerde kalan Suriyeli minikler, okula başlamanın heyecanını yaşadı

Kilis'te yaşayan Suriyeli öğrenciler de 2015-2016 eğitim öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Kilis'te kamplara yerleştirilen Suriyelilerin sayısı 24 bine, şehrin çeşitli yerlerinde kiraladıkları evlerde yaşamını sürdürmeye çalışanların sayısı ise yaklaşık 100 bine ulaştı.

Suriyelilerin eğitiminden sorum İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Kesikminare, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl yaklaşık 20 bin Suriyeli öğrencinin eğitim-öğretime başladığını söyledi.

Kesikminare, 12 bin öğrencinin konteyner kentlerde eğitim gördüğünü, bunların tüm okul ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını kaydetti. Kent merkezinde barınan 8 bin Suriyeli öğrencinin ihtiyaçlarının ise sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce karşılandığını aktaran Kesikminare, Suriyeli öğrencilere kendi dillerinde gördükleri eğitimin yanında Türkçe dersler de verildiğini anımsattı.

Eğitimin öğrencilerin gelecekleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Kesikminare, Türkiye'nin sığınmacılara yönelik her türlü kolaylığı sağladığını belirterek, "Burada eğitimlerini alan çocuklarımız ülkelerine döndüklerinde ülkemizin birer gönüllü elçisi olacaklar. Bu nedenle onların eğitimlerini önemsiyoruz" dedi.

Kesikminara, katkıları dolayısıyla Vali Süleyman Tapsız başta olmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'taki çadır kentte barınan Suriyeli öğrenciler de eğitim öğretimin ilk gününde heyecan yaşadı.

Yaklaşık 17 bin 500 kişinin yaşadığı çadır kentte okul çağına gelen 2 bin 991 öğrenci başta olmak üzere orta ve lise düzeyinde öğretim gören yaklaşık 5 bin çocuk eğitime başladı.

Suriyeli öğretmenlerden Mahmut Lakkuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 aylık tatilin ardından öğrencilerin eğitime başladığını ve bundan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Öğrencilere başarı dileyen Lakkuf, "Savaş bittikten sonra ülkemize döndüğümüzde cahil bir toplum olmayacaklar. Çok başarılı bir toplum olacaklar. Bu sayede Suriyemiz daha başarılı ve gelişmiş olacak. Suriye'deki savaşın bitmesini ve ülkemize dönmek istiyoruz" dedi.

İlkokul 3. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Şehut Mahmut Halil ise okulu çok sevdiğini ve özlediğini söyledi.

Çadır kent yönetimince okul ihtiyaçlarının karşılandığını vurgulayan Halil, "Türkiye tüm eğitim ihtiyaçlarımız olan çanta, kitap, defter, kalem ve kıyafet verdi. Çok çalışarak iyi bir eğitim yılı geçirmek istiyorum. Başarı bir öğrenci olmak istiyorum ve inşallah da olacağım. Suriye'deki savaş sona erer ve ülkeye tekrar dönmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle