Ege Haberleri

  Öğrenci evine Milletvekili ziyareti

  İZMİR (DHA)
  05.04.2016 - 14:53 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Buca’da üniversite öğrencilerinin evine misafir oldu. Sınav haftasında öğrencilere başarı dileklerini ileten Bakan, öğrencilerin eğitim ve yurt sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında mecliste yapabileceklerini aktardı.

  CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Haydar Göktepe ve ilçe gençlik kollarının da bulunduğu ziyarette, Türkiye ve Türkiye’nin geleceği konuşuldu. Üniversiteler yaygınlaşsa da devlet üniversitelerinde akademik düzeyin giderek düştüğüne dikkat çeken Bakan, öğrenci yetiştirilemediğini ifade etti.

  Öğrenci evine Milletvekili ziyareti

  Devlet okullarında eğitimin Almanya’da olduğu gibi parasız olması gerektiğini vurgulayan Bakan, ikinci öğretim öğrencilerinden ve okulu uzayan öğrencilerden harç alınmasını da eleştirdi. Bakan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel yurtlardaki denetimsizlikten şikayet eden öğrencilere, konuyla ilgilenip çalışma yapacağını ve meclise sunacağını söyledi.

  Laik, çağdaş, bilimsel ve parasız eğitim vurgusu yapan Bakan, "Her gelir düzeyinden çocuğun devlet üniversitelerinde iyi bir eğitim görebilmesini sağlamak, akademik kadroya tatmin edici ücret verilmesi ve bilimsel araştırmalar için fon ayrılması gerekir. Devlet üniversitelerinin akademik kadroları vakıf üniversitelerine geçiyor. Şu an iyi ’eğitim almak istersen vakıf üniversitesine gitmen gerekir’ algısı var. Devlet üniversitelerindeki hocalar vakıf üniversitelerine yüksek paralarla transfer oluyorlar. Tıp fakültelerinde durum aynı, tam gün yasası yüzünden hocalar okulu bırakmak zorunda kalıyor. En iyi hocalar ders veremiyor, öğrenci yetiştirilemiyor" dedi.

  Bakan, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili kaygıları olan öğrencilere, "Atatürk Samsun’a çıktığında yanında 18 kişi vardı. Bu gün onun kurduğu Cumhuriyet’e ve değerlerine inanan milyonlar var. Umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Önünüzde upuzun yıllar var. Kimse sonsuza kadar kazanamaz. Bu iktidar da değişecek. Yarını kurgulamak için bizim zamanımız var, sizin daha çok zamanınız var" diye konuştu.  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı