Ege Haberleri

  NATO gemileri göreve başladı

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  28.02.2016 - 14:44 | Son Güncelleme:

  MÜLTECİLERİN Ege’deki umut yolculuklarında ölümleri en aza indirmek ve sınırları kontrol etmek amacı ile devreye giren NATO’ya ait savaş ve kurtarma gemilerinin, Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığı bildirildi.

  NATO gemileri göreve başladı

  Yunanistan’da yayın yapan ’www.vimatisko.gar’ sitesi, NATO’ya ait gemilerin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy (Kos), Leros, Sakız, Sisam ve Midilli adalarının açıklarında görev yapacağını, üç geminin Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığını okuyucularına duyurdu.

  NATO gemileri göreve başladı

  Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, NATO’nun mülteci konusu ile ilgili olarak Ege’deki görevinin, mülteci teknelerini Türkiye’ye geri göndermek değil, bölgede keşif, izleme ve gözetim görevi üstlenmek olduğunu söylediği belirtildi.

  NATO gemileri göreve başladı

  Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (FRONTEX) ile temas halinde olunacağını belirten Stoltenberg, NATO’nun, Ege Denizi’nde yasadışı trafik ve yasadışı mültecilik hattının kesilmesi amacıyla gerçekleşen uluslararası çabalara katılacağını, ’Standart Maritime Group-2’ gücünün, Yunanistan ve Türkiye’nin sahil güvenlik ve başka ulusal kurumlarına bilgi aktaracağını söyledi. Stoltenberg, NATO gemilerinin, Türkiye’den hareket eden ve tehlikede olan teknelerden kurtardıkları mültecileri Türkiye’ye geri götüreceklerini de vurguladı.


  Etiketler: Muğla

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı