Ege Haberleri

  İzmir boyozu yetim kaldı

  Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)
  25.02.2016 - 16:31 | Son Güncelleme:

  İzmir’e 1492 yılında gelen İspanyol Musevileri’nin emanet lezzeti boyozu, tam 67 yıl başarı bir şekilde yapan ve bu lezzeti kentin simgesi haline getiren Alsancakta Dostlar Fırını’nın emektar ustası Erdoğan Gürtuna, 83 yaşında hayatını kaybetti.

  İzmir boyozu yetim kaldı

  Ürettiği lezzetli boyozların yanısıra, güler yüzü ile herkesin sevgisini kazanan Erdoğan Gürtuna’nun vefatı herkesi üzdü. Alsancak Hocazade Camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazında çok sayıda İzmirli Erdoğan Usta’ya son görevini yerine getirdi.

  İzmir boyozu yetim kaldı

  Onun yıllardır çalıştığı emekli olduktan sonra da devam ettiği kentin simge boyoz fırınlarından Dostlar Fırını’nın sahibi Berrin Akar Rasuli, boyozun ustası Erdoğan Ertuna’yı kaybetmenin büyük üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, "Kendisi Yako Abrovaya’dan gelen birikimini hepimize öğretti. UstasıYako Abrovaya’nın yanında 15 yaşında çalışmaya başladı.

  İzmir boyozu yetim kaldı

  İspanya’dan Türkiye’ye 500 sene önce iltica eden Musevilerin geleneksel böreğinin önemli ustasıydı. Babam Dostlar Fırını’nın sahibi Mustafa Akar’la başladığı çalışmasını çocukları bizlerle sürdürdü. Ondan çok şey öğrendik. Şimdi onu kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Emekli olsa da yanımızda çalışmaya bize destek olmaya devam etti" dedi. Ertuna, Uzunkuyu mezarlığına defnedildi.


  Etiketler: izmir

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı