Ege Haberleri

  Hastane inşaatında göçük

  Ramazan ÇETİN - Tunay YAZCI / ÇİVRİL (Denizli), (DHA)
  30.03.2016 - 14:25 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Çivril Devlet Hastanesi ek bina inşaatında, bu sabah kanalizasyon çukuru kazılması sırasında meydana gelen göçüğün altında kalan işçiler Soner Aslan ve Yaşar Sarıkaya yaşamını yitirdi. 2 işçinin cesedi, itfaiye ve AFAD ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışmasıyla çıkarılabildi.

  Hastane inşaatında göçük

  Olay, bugün saat 10.00 sıralarında, Çivril Devlet Hastanesi yanında yapılan 100 yataklı ek bina inşaatında meydana geldi. Hastanenin kanalizasyon bağlantılarını yapmak için iş makinesiyle açılan yaklaşık 5 metre derinliğindeki çukura giren, evli ve bir çocuk babası 40 yaşındaki Soner Aslan ile evli ve iki çocuk babası 30 yaşındaki Yaşar Sarıkaya, rögar bağlantılarını yapmaya çalışırken, göçük oluştu. Kazılan çukur ile bina temeli arasında kalan tonlarca toprağın altında kalan iki taşeron işçi öldü. 

  İKİ SAATLİK ÇALIŞMAYLA CESETLER ÇIRAKILDI

  Diğer işçilerin haber vermesi üzerine olay yerine Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma ekibi ile İl Afet Acil ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri gelerek çalışma başlattı. Polis, alanda toprak kayması tehlikesinin sürmesi üzerine olay yerinin çevresini güvenlik şeridiyle genişletti, önlemi aldı. Vatandaşlar da uzaklaştırıldı. Kaza nedeniyle hastane inşaatında çalışma durdu. Diğer işçiler de arkadaşlarının toprak altından çıkarılmasını bekledi. Olay yerine gelen arama kurtarma ekipleri, çukura inerek, işçilerin cesetlerini çıkarmak için çalışmaya başladı. Tekrar toprak kayması ihtimali üzerine dikkatli çalışan arama kurtarma ekipleri, yaklaşık 2 saatlik çabayla, iki işçinin cesedini toprak altından çıkarabildi.

  Hastane inşaatında göçük

  YAKINLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

  Ölen işçilerin cesetleri, Çivril Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olay yerine gelen yakınları ise sinir krizi geçirdi. Sağlık ekipleri, fenalık geçiren işçi yakınlarını hastaneye kaldırıldı. Cumhuriyet Savcılığı’nca olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  BAŞKAN GÜVEN: "İŞ GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ SIKINTI VAR" 

  AK Partili Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, üzgün olduklarını belirterek, "Olay sabah saatlerinde meydana geldi. Bina temeli ile çukur arasındaki toprak üzerlerine göçmüş. Maalesef iki işçimizi kaybettik. Burada iş güvenliğiyle ilgili sıkıntı var gibi gözüküyor. Baret ve kıyafeti giymişler ama yumuşak zemin gözden kaçmış. İnşaat güzel gidiyordu, haziran ayında teslim edilecekti, ancak bu olaya çok üzüldük" dedi. 

  SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

  Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 işçinin ölümüyle sonuçlanan hastane inşaatındaki göçükle ilgili yazılı açıklama yaptı. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Çivril Devlet Hastanesi inşaatını yürüten inşaat şirketi çalışanlardan Soner Aslan ve Yaşar Sarıkaya’nın kanalizasyon şebekesine ait beton bacaların binanın kuzey cephesine döşenmesi için görevlendirildikleri, kazı yapma işi için Isparta ilindeki bir firmadan kiralanan kepçenin operatörü olan şüpheli E.Ş.’in binanın kuzey cephesinde belirlenen yerin derinliği yaklaşık 5 metre genişliği 2,5 metre olacak şekilde kazdığı, kazılan alana gerekli işlemi yapmak için inen Aslan ve Sarıkaya’nın kazılı bulunan yer ile bina arasında kalan toprağın çökmesi sonucu toprak altında kalarak yaşamlarını yitirdikleri anlaşılmıştır. Çivril Cumhuriyet Başsavcılığı’nca inşaat firması yetkilisiyle inşaat mühendisi ve aynı zamanda saha sorumlusu olan şahıslar hakkında taksirle ölüme neden olma suçlarından soruşturmaya başlanılmış, olay yerinde gerekli incelemeler yapılmış, Çivril Devlet Hastanesine ölü muayene işlemi tamamlanarak klasik otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmiştir. Olay yerinde inşaat mühendisi- iş güvenliği uzmanı eşliğinde keşif yapılmış, olayda kusur durumunun belirlenmesi için bilirkişi raporu talep edilmiştir. Soruşturma Çivril Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmektedir."

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı