Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünyanın en değerli pasaportu belli oldu

  Ahmet YILDIRIM / DHA
  01 Mart 2016 - 11:39Son Güncelleme : 01 Mart 2016 - 13:38

  Dünya genelinde en değerli pasaport sıralamasında Alman pasaportu ilk sırada bulunuyor.

  Henley & Partners tarafından 2006 yılından bu yana gerçekleştirilen vizesiz seyahat edilebilen ülkeler göz önünde bulundurularak yapılan sıralamaya göre; Alman pasaportu üst üste üçüncü kez, dünya genelinde en çok ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan pasaport oldu.

  199 ÜLKENİN EN DEĞERLİSİ

  199 ülke pasaportunun değerlendirildiği sıralamada, Alman pasaportu 218 ülkenin 177’sine vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Almanya’yı 176 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan İsveç pasaportu takip ederken, üçüncü sırayı 175 ülkeye sorunsuz giriş imkanı sağlayan Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere pasaportları paylaşıyor. ABD’nin pasaportu ile vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı ise 174.

  Dünyanın en değerli pasaportu belli oldu

  Dünyanın en değerli pasaportu belli olduTÜRK PASAPORTU 51. SIRADA

  Türk pasaportu, dünya genelinde vizesiz seyahat sıralamasında geçen yıla göre iki basamak geriledi. 2015 sıralamasında Rusya ile birlikte 49. olan Türkiye, bu yıl Kolombiya’nın ardından 51.sırada yer aldı. Rusya ise 48. sırada yer aldı. Sıralamada Türkiye’yi 52 ülke ile Bosna Hersek takip ediyor.

  SON SIRADA AFGANİSTAN VAR

  Sıralamada Afganistan pasaportu 25 ülke ile son sırada yer aldı. Afganistan’ın önündeki ülkeler ise vizesiz seyahat edilebilen 29 ülke ile Pakistan ve 30 ülke ile Irak pasaportu oldu.

   

  Türkiye için vize uyarısıTürkiye için vize uyarısı

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı