GeriDünya Yarım asırdan sonra Havana'ya ilk uçak seferi gerçekleşti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarım asırdan sonra Havana'ya ilk uçak seferi gerçekleşti

Yarım asırdan sonra Havana'ya ilk uçak seferi gerçekleşti
refid:29461051 ilişkili resim dosyası

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesi meyvelerini vermeye başladı. Yarım asırlık bir süreden sonra New York’tan Havana’ya ilk uçak seferi cuma günü gerçekleşti.

1961’den sonra ilk defa JetBlue hava yolu şirketi cuma günü JFK Havalimanı’ndan Havana’ya gidiş-geliş uçak seferlerini başlattı. Küba bayrağının yer aldığı uçak, New York ve New Jersey’de yaşayan Kübalıları Havana’ya taşıdı. Uzun yıllardır Küba’daki ailelerinden uzak yaşayan Amerika’daki Kübalılar, artık ülkelerine istedikleri zaman seyahat edebilecek.

Yarım asırdan sonra Havanaya ilk uçak seferi gerçekleşti


New York ve New Jersey eyaletlerinde yaşayan 60 Kübalı, cuma günü Havana’ya uçtu. Uzun zamandır ülkelerine gidemeyen Kübalıların, akrabalarına çok sayıda hediye götürmeleri ise dikkat çekti. Yıllar önce ABD’ye göç etmiş ve burda aile sahibi olan Kübalılar, özellikle çocuklarının Küba’yı ziyaret edip, akrabaları ile tanışmasını istiyor. Uçak seferi ile ülkelerine giden yolcular, “Bundan sonra saklanmadan, ülkemizi rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiz.”şeklinde mutlulukların dile getirdi.

Yarım asırdan sonra Havanaya ilk uçak seferi gerçekleşti


ABD ile Küba'nın ilişkileri, Fidel Castro'nun 1959'daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozulmuştu. Yaşanan gerginlik nedeniyle ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına ve Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkinin 1961'de kesilmesine neden olmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama Washington'da, Kübalı mevkidaşı Raul Castro ise Havana'da yaptıkları açıklamalarla Washington-Havana arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini belirterek, her iki ülkede büyükelçilik açılacağını duyurmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle