GeriDünya UNICEF, Suriye'de beşinci yılına giren iç savaşın bilançosunu çıkardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UNICEF, Suriye'de beşinci yılına giren iç savaşın bilançosunu çıkardı

UNICEF, Suriye'de beşinci yılına giren iç savaşın bilançosunu çıkardı
refid:28433636 ilişkili resim dosyası

UNICEF’in iç çatışmaların beşinci yılına gireceği Suriye’deki çocuklarla ilgili hazırladığı rapor çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Suriye’de 18 Mart 2011’de başlayan çatışmalar beşinci yılına girerken UNICEF’in hazırladığı raporda savaşın en büyük mağdurunun çocuklar olduğunu gözler önüne serdi.

Rapora göre; Suriye ve Irak’taki çatışmalardan 14 milyon çocuğun etkilendiği belirtilerek, “Suriye’de yaşanan kriz beşinci yılına girerken, ülke içerisindeki 5.6 milyondan fazla çocuk hâlâ risk altında. Çatışma bölgesinde bulunan 2 milyon çocuğa insani yardım kuruluşlarının erişimi güçlükle sağlanıyor. Halen 2.6 milyon civarında Suriyeli çocuk okula gidemiyor. Yaklaşık 2 milyon Suriyeli çocuk bugün Lübnan, Türkiye, Ürdün ve diğer ülkelerde mülteci olarak yaşıyor. Bu sayıya ek olarak, mültecilere ev sahipliği yapan dezavantajlı topluluklara mensup 3.6 milyon çocuk da talep fazlalığından dolayı eğitim ve sağlık gibi alanlardaki hizmetlerin yetersiz hale gelmesi ile krizin olumsuz etkilerine maruz kalıyor” denildi.

114 BİN MÜLTECİ BEBEK


Suriye’deki yardıma muhtaç insan sayısının 12.2 milyon, bunlardan 7.6 milyon kişinin iç göçe zorlandığı, Suriye’deki ulaşılması zor bölgelerde yaşayan insan sayısının 4.8 milyon kişi olduğu belirtilen raporda, ulaşılması zor bölgelerde yaşayan bu insanlardan 2 milyona yakını çocuklardan oluştuğu kaydedildi. Anne-babasını kaybeden 8 bin Suriyeli çocuğun ülkelerini yalnız terk ettiğinin de vurgulandığı raporda, 114 bin bebeğin de mülteci olarak başka ülkelerde dünyaya geldiği belirtildi.

2.8 MİLYON ÇOCUK SİLAHLI GRUPLARIN KONTROLÜNDE

Etkisi her geçen gün artan Irak bağlantılı kriz nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 2.8 milyon çocuğun pek çoğunun, silahlı grupların kontrolü altındaki bölgelerde sıkışıp kaldığı da belirtilen raporda, 5.6 milyon çocuğun da yardıma muhtaç olduğu kaydedildi.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, küçük çocukların bugüne kadar krizin tüm zorlu koşullarına maruz kaldığını belirterek, “Acı, şiddet ve kayıplar kişiliklerinin geliştiği çağda olan ergenlerin yalnızca geçmişinde bir yara olarak kalmayıp geleceklerini de şekillendiriyor. Kriz beşinci yılına girerken, bu genç kuşak, belki de şu anda kendi yaşadıkları acıları ileride başkalarına yaşatacakları bir şiddet döngüsü içinde yitip gitme tehlikesi altında” dedi.

16 MİLYON KİŞİYE TEMİZ SU

UNICEF’in, çocuk felci aşılama faaliyetleri kapsamında Suriye içinde 2.9 milyon, Suriyelilere kapılarını açan ülkeler de dahil olmak üzere bölgede ise 22 milyon çocuk için aşı çalışması yaptığı da belirtilen raporda, Suriye içinde 840 binden fazla çocuğa kızamık aşısı yapıldığı da kaydedildi. UNICEF ayrıca Suriye içinde 16 milyon, bölgede ise 1.7 milyon insana temiz su ulaştırdığı bildirilen raporda, Suriye ve bölgede bulunan 800 binden fazla çocuğa da psikososyal destek sağlandığı bildirildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle