Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştu

  Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
  22.09.2017 - 15:30 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin başkenti Londra’da, Albaraka Türk’ün hat-tezhip ve ebru koleksiyonundan oluşan çoğu yüzyıllık 40 eser, Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonuyla sergilendi.

  ‘TÜRK Hat Sanatından Bir Seçki’ adıyla düzenlenen serginin açılışına Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçisi Zehra Başaran, Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut Özdemir, Kuzey Kıbrıs Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, MUSİAD Başkanı Uğur Yılmaz ve İslam Kültür Merkezi Müdürü Ahmad Al-Dubayan katıldı. Sergideki eserler 13 Ekim Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek.

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştuTürkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç.

  ESERLER YÜZYILLIK
  Albaraka koleksiyonuna ait yakın geçmişten ve günümüzden sülüs, nesih, muhakkak, reyhanî, celi talik ve celi sülüs dallarına ait hat eserleri ve tezhipler ile Alparslan Babaoğlu’nun akkase tekniğiyle ebruladığı geçmiş ustalara ait 11 adet celi sülüs ve celi talik eser de sergide yer aldı.
  Türk hat ustalarının bu sanata yaptığı önemli katkıları ifade eden ve Ebru sanatının 2014 yılında UNESCO listesine Türk sanatı olarak girdiğini hatırlatan Büyükelçi Bilgiç, sergiye katkılarından dolayı Yunus Emre Enstitüsü ve Albaraka Türk’e teşekkürlerini ifade etti. Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Karakuş ise hat sanatının doğuşu ve gelişimi konusunda bilgilendirme yaparken yüzyıllık eserleri görmek isteyen sanatseverleri sergiye davet etti.

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştuAlbaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ

  TÜRKİYE’DE YAŞIYOR
  Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Altundağ, Albaraka olarak sanata verdikleri desteği her zaman sürdüreceklerini belirterek “Dünyanın farklı noktalarında sergilenen eserlerimiz şimdi de Londra’da sanatseverlerle buluştu” dedi.
  İslam Kültür Merkezi başkanı Ahmad al-Dubayan da, tüm İslam aleminin Türkiye’de yaşamaya devam eden hat sanatını örnek aldıklarına dikkat çekti.

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştuLondra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş.

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştu

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştu

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştu

  Türk hat sanatı koleksiyonu Londra’da sanatseverlerle buluştu

  Etiketler: hat sanatı , Londra , Sergi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı