GeriDünya Thatcher özelleştirdi Corbyn kamulaştıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Thatcher özelleştirdi Corbyn kamulaştıracak

Thatcher özelleştirdi Corbyn kamulaştıracak

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, gelecek ay yapılacak erken genel seçime ilişkin vaatlerini içeren beyannameyi İngiltere’nin Bradford kentinde düzenlediği toplantıyla tanıttı.

SEÇİM kampanyasını ‘Azınlık değil, çoğunluk için’ sloganıyla yürüten partinin vaatleri arasında tepedeki yüzde 5’lik gelir diliminden alınan vergileri artırmak ve üniversite harçlarını kaldırmak da yer aldı. Toplantıda “Sadece bir azınlık için değil, çoğunluk için daha müreffeh ve adil bir toplum” kurmayı amaçladıklarını belirten Corbyn, “Bu, bir umut programı. Muhafazakar Parti’nin programı ise bir tek kelime üzerine kurulu, o da korku” dedi. İktidara gelmesi halinde kamu hizmetlerine yaklaşık 50 milyar sterlin harcamayı vadeden parti, beyannamesinde yüzde 19 olan kurumlar vergisini 2020 itibariyle yüzde 26’ya çıkarma sözü verdi. Parti ayrıca yılda 80 bin sterlin ve üzerinde kazanç elde edenlere ilave vergi getirecek.

‘AŞIRI YÜKSEK MAAŞ’A DA VERGİ

‘Aşırı yüksek maaş’ları da vergilendirmeyi öngören İşçi Partisi, yılda 300 bin sterlinden fazla maaş alanlara yüzde 2.5 ve 500 bin sterlinden fazla maaş alanlara da yüzde 5 vergi getirecek. Parti, asgari ücreti de 2020 itibariyle yüzde 30’a yakın bir oranda artırarak saatte 10 sterline çıkarma sözü verdi.

‘ÜLKEYİ 1970’LERE GÖTÜRECEK’ ELEŞTİRİSİ

İşçi Partisinin en çok tartışma yaratan vaadini ise demiryollarını, su ve enerji şirketleri ile ulusal posta şirketi Royal Mail’i kamulaştırmak oluşturdu. Parti, bu vaatleri nedeniyle ülkeyi 1970’lere geri götürmekle eleştiriliyor.
İngiltere, Muhafazakar Parti lideri Margaret Thatcher’in 1979-1990 yıllarındaki başbakanlığı döneminde dünyada özelleştirme politikalarına öncülük etmişti.
İşçi Partisi beyannamesinde eğitime ilave 25 milyar sterlin ayrılacağı belirtilirken, yılda 9 bin sterlini bulan üniversite harçlarının kaldırılacağı ve öğrencilere kredi verileceği ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle