GeriDünya ‘Tez Araştırma Bursu’ için başvurular başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Tez Araştırma Bursu’ için başvurular başladı

‘Tez Araştırma Bursu’ için başvurular başladı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik Tez Araştırma Bursları’na başvurular başladı. Yurtdışında yüksek lisans ve doktoraya kayıtlı adayların yararlanabileceği burs programına başvurular 15 Haziran’a kadar sürecek.

YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), tarafından yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla ilan edilen Tez Araştırma Bursları başvuruları başladı. Burs programına Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, ABD ve Kanada’da yüksek lisans veya doktoraya kayıtlı adaylar başvurabilecek. Türk vatandaşı/Çifte vatandaş veya Mavi Kart sahibi olanların yararlanabileceği programa başvurmak için öncelikle ortaöğretimin yurtdışında tamamlanmış olması gerekiyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Yüksek lisans tez araştırma başvuruları için 1 Ocak 1982 ve sonrası doğmuş olmak, doktora tez araştırma başvuruları için 1 Ocak 1972 ve sonrası doğmuş olmak şartı aranacak. Başvuru ilanındaki şartlar arasında, başvuran adayların tez aşamasında olması ya da tez aşamasına geçebilecek durumda olması da yer alıyor.
Başvuru değerlendirilmeleri ise ön inceleme, uzman değerlendirmesi ve mülakat olmak üzere üç aşamalı şekilde yapılacak. Ön inceleme ve uzman değerlendirmesi neticesinde uygun görülen adaylar, mülakata girmeye hak kazanacak. Sonuçların eylül ayında açıklanması bekleniyor.
Ayrıntılı bilgi www.ytb.gov.tr/yvburslari adresinden alınabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle