GeriDünya Peşmergeye saldırı: 23 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peşmergeye saldırı: 23 ölü

Peşmergeye saldırı: 23 ölü

Irak’ın Kerkük kentinde ve özerk Kürt bölgesinin başkenti Erbil’de bombalı araçlarla saldırılar yapıldı. Kerkük’te 23 kişinin öldüğü terör eyleminde peşmergelerin kaldığı bir bina çöktü.

Irak’ta önceki gün Diyala vilayetine bağlı bir köydeki Sünni camisine yapılan ve 70 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı ve silahlı saldırının ardından ülkenin kuzeyinden yine terör eylemleri haberleri geldi. Saldırılar, Kerkük ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin merkezi Erbil’de düzenlendi. 23 kişinin öldüğü ve 100’den fazla kişinin yaralandığı Kerkük’teki terör eylemleri Nur Camisi’nin ve Fetih Camisi’nin yakınlarında ve Rahimava bölgesindeki pazar yerinin önünde yapıldı. Fetih Camisi’nin civarındaki patlama sonucu Kürt Bölgesel Yönetimi’nin güvenlik gücü peşmergelerin gözetleme için yerleştikleri inşaat halindeki bir bina çöktü. Bu nedenle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Kerkük, Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) hücumu karşısında Irak ordusunun çekilmesinin ardından 12 Haziran’da peşmerge güçlerinin kontrolüne geçmişti. Dünkü saldırılar kentin peşmergenin denetimine girmesinin ardından en ağır terör eylemi oldu.

FAKÜLTE ÖNÜNDE PATLAMA

Kürt bölgesinin merkezi Erbil’deki saldırıda can kaybı olmazken, 4 kişi yaralandı. Kuzey Irak merkezli haber sitesi Rudaw, olayla ilgili olarak Erbil-Kerkük yolu üzerinde bulunan Selahaddin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin önünde bomba yüklü bir otomobilin infilak ettiğini duyurdu. Erbil’de son ciddi terör saldırıları kentteki güvenlik güçlerinin merkezine yönelik geçtiğimiz yılın eylül ayında yapılmış ve saldırı sonucu 6 kişi ölmüştü. Dünkü eylemleri üstlenen olmazken, baş şüpheli olarak Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) görülüyor.

Gizli servis hedef oldu

Bu arada, bu saldırılar öncesi başkent Bağdat’da İçişleri Bakanlığı’nın istihbarat karargâhı önünde bir intihar eylemcisi patlayıcı yüklü bir aracı havaya uçurdu. Olayda 6’sı sivil, 5’i güvenlik gücü olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti. Saldırı sonrası gözler yine IŞİD’e çevrildi.

Erbil’deki saldırıda can kaybı olmadı. Saldırı Selahaddin Üniversitesi’nin önünde oldu. Yakınlarda bir polis merkezinin bulunduğu ifade edildi.

Haziran ayında Kerkük’te denetimi ele geçiren peşmerge güçleri bombalı eylemlerin hedefi oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle