GeriDünya Paris’teki ‘Küçük Çin’ polise isyan ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris’teki ‘Küçük Çin’ polise isyan ediyor

Paris’teki ‘Küçük Çin’ polise isyan ediyor

Paris’te 56 yaşındaki Çinli göçmen Shaoyo Liu’nun polis tarafından öldürülmesine yönelik protestolar sürüyor. Çoğu Çinli yüzlerce Asya kökenli göçmen, başkentin kuzeydoğusundaki polis merkezi önünde gece yarısı yine protesto gösterisi düzenledi. ‘Katil polis’, ‘Gerçek ortaya çıkartılsın’ diye slogan atan göstericiler, öldürülen göçmenin anısına karakolun önüne mumlar yakıp çiçekler bıraktı. Polis, taşkınlık yapanları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

PARİS’te üç gün önce bir ihbar sonrası 19. bölgedeki adrese giden üç polise Shaoyo Liu’nun makasla saldırdığı öne sürülmüştü. Polis memurlarından birinin ‘nefsi müdafaa’da bulunarak Shaoyo’yu vurduğu belirtilmişti. Shaoyo’nun, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri beklenirken hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Ailesi ise Shaoyo’nun polise herhangi bir saldırıda bulunmadığını, olay sırasında mutfakta balık temizlediğini ve zilin çalınması üzerine kapıya elinde makasla çıktığını iddia etmişti.

POLİS ARACINI YAKTILAR
Çinli göçmenin öldürülmesine tepki gösteren bir grup, Paris’te polis merkezini basarak bir aracı ateşe vermişti. Polisin sert müdahalede bulunduğu olaylarda çok sayıda gösterici yaralanmıştı.
Bu gelişmelerin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Fransız yetkililerden saldırının aydınlatılması ve ülkedeki vatandaşlarının korunmasını talep ettiklerini açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle