Dünya Haberleri

DÜNYA

  Nazi altınları değil ama gümüşleri bulundu

  BERLİN
  21.06.2017 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Nazi dönemine ait gümüşten yapılmış 75 parça heykelcik ve biblo, Arjantin'de ele geçirildi. Bulunan eşyalar arasında, ırkçıların saf Alman ırkını belirlemede de kullandıkları kafa ölçüm aleti de var.

  NAZİ döneminin altınlarının vagonlarla Polonya'ya götürüldüğü hep konuşuldu. Aradan geçen 60 yılı aşkın sürede bu altınları bulmak bir yana, izine bile rastlanılmadı. Ancak Nazi dönemine ait gümüşlere ulaşıldı. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bir koleksiyoncuyu basan emniyet güçleri, gizli bölümlerde saklanmış bir sandık içinde Nazi dönemine ait gümüş kalıntıları ele geçirdi.
  Arjantin polisinin ele geçirdiği gümüş biblolar, heykelcikler ve eşyaların tamamının gümüşten yapıldığı açıklandı. Ele geçen eşyalar arasında Hitler’e ait fotoğrafların negatifleri de bulunuyor. Sandıktan Hitler'in gümüşten yapılmış, büstü, gamalı haç, kum saati, bıçaklar, mızıkalar ve kafa ölçüm alete de çıktı. 55 yaşındaki koleksiyoncunda bulunan Nazi döneminin gümüş biblo ve heykelciklerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Arjantin Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, “Yaptığımız ilk incelemede ele geçirilenlerin tümünün orijinal olduğu belirlendi” dedi. Nazi dönemine ait gümüş kalıntıların Buenos Aires'te bulunan müzede sergileneceği de açıklandı.

  Etiketler: Nazi , Altın , Arjantin
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı