EKSTRA
MENÜ

Nazi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.039 haberi bulunmuştur.

Nazi Haberleri

Demokrasi kazandı mı acaba

Demokrasi kazandı mı acaba?

İki Almanya resmen 3 Ekim 1990 tarihinde birleştikten sonra eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan Saksonya Anhalt’ta, geçen hafta pazar günü eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı. Herkes seçim sonuçlarını heyecanla bekliyordu. Saat 18.00’de sandıklar kapandıktan sonra televizyon ekranlarına ilk tahminler yansımaya başladı.

9.06.2021Avrupa
Kassel ve çevresindeki camileri de fişlemişler

Kassel ve çevresindeki camileri de fişlemişler!

Almanya’nın Kassel kentinde sözde bir araştırma grubunun bölgedeki cami ve ibadethaneleri bir haritada işaretleyip internet üzerinden yayımladığı ortaya çıktı.

3.06.2021Avrupa
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kırandan Solingendeki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama: Gerekli adımları atıldığını hiçbir zaman görmedik

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran'dan Solingen'deki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama: 'Gerekli adımları atıldığını hiçbir zaman görmedik'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, 28 yıl önce Almanya'nın Solingen kentindeki neo-Nazi ırkçı saldırıya ilişkin "Alman Cumhurbaşkanının, Alman yetkililerinin bu acıyı paylaşması çok önemliydi. Ama maalesef söz konusu saldırılara karşı biz gerekli adımları atıldığını hiçbir zaman görmedik, göremedik hala daha göremiyoruz." ifadesini kullandı.

29.05.2021Gündem
İnsanları seven robot

İnsanları seven robot

2017 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Japon kökenli İngiliz yazar Kazue Ishiguro, yeni romanı ‘Klara ile Güneş’te yapay zekâya sahip bir robotun insanı ve toplumu anlamlandırma çabasını işliyor. Ishiguro, yakın geleceğin bu distopik yorumunda bir kez daha hatırlayış ve unutuşu, sevgiyi, sevginin farklı tezahürlerini sorguluyor.

28.05.2021Kitap Sanat
Holokost Nedir Holokost Katliamı Ne Zaman Başladı

Holokost Nedir? Holokost Katliamı Ne Zaman Başladı?

Tarihin karanlık sayfalarına baktığımızda karşımıza pek çok acı verici olay çıkar. Holokost’da bunlardan biridir. Nazi dönemlerindeki Alman yetkililerin, Yahudilere ve ırksal kökeni kendilerinden farklı olan etnik gruplara yaptığı zulümler yıllarca konuşuldu. Holokost adı verilen bu olaylara dair detayları derledik.

26.05.2021Araştırma
Gazzede İsrail saldırıları sonucu meydana gelen yıkımı havadan görüntülendi

Gazze'de İsrail saldırıları sonucu meydana gelen yıkımı havadan görüntülendi

İsrail ile Filistin arasında cuma sabaha karşı devreye giren ateşkesin ardından Gazzeliler enkaza uyandı. İsrail’in bombardımanı ve Hamas’ın roket saldırısının durmasının ardından sokağa çıkan Gazzeliler, yıkımın büyüklüğü karşısında şoke oldular.

23.05.2021Haber
Gazze enkaza uyandı

Gazze enkaza uyandı

İsrail ile Filistin arasında cuma sabaha karşı devreye giren ateşkesin ardından Gazzeliler enkaza uyandı. İsrail’in bombardımanı ve Hamas’ın roket saldırısının durmasının ardından sokağa çıkan Gazzeliler, yıkımın büyüklüğü karşısında şoke oldular.

23.05.2021Dünya
Kendi el yazısıyla... Dünyanın en ünlü denklemi 1.2 milyon dolara satıldı

Kendi el yazısıyla... Dünyanın en ünlü denklemi 1.2 milyon dolara satıldı!

ABD’de, bilim insanı Albert Einstein’ın el yazısıyla kaleme aldığı bir mektup 1,2 milyon dolara yani 10 milyon liraya satıldı. Mektupta Einstein'ın ünlü denklemi de yer alıyor.

22.05.2021Dünya
İngiliz Kraliyet ailesi ilk kez dibi gördü: Artık yeter, hepsi gitsin

İngiliz Kraliyet ailesi ilk kez 'dibi' gördü: Artık yeter, hepsi gitsin!

İngiliz kraliyet ailesi belki de tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birini yaşıyor. Önce Kraliçe 2. Elizabeth'in ortanca oğlu Prens Andrew'nun adının karıştığı skandal, ardından Prens Harry ile Meghan Markle'ın aileden ayrılması, bununla yetinmeyip aileye yönelttikleri suçlamalar derken bütün bunlar görünüşe göre halkı iyice yordu. Mounbatten Windsor ailesi, tarihinde ilk kez özellikle de genç kesimin desteğini bu kadar kaybetti, deyim yerindeyse bu konuda "dibi gördü."

22.05.2021Magazin
TRT Deutsch’a ırkçı tehdit mektubu gönderildi

TRT Deutsch’a ırkçı tehdit mektubu gönderildi

Merkezi Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan, TRT’nin Almanca haber platformu TRT Deutsch, Filistin haberleri nedeniyle hedef gösterilmesinden kısa süre sonra ırkçıların tehdidine maruz kaldı.

19.05.2021Avrupa
Son Dakika: Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Keller istifa etti

Son Dakika: Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Keller istifa etti

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Fritz Keller, istifa ettiğini açıkladı.

17.05.2021Futbol
Fritz Keller istifa etti

Fritz Keller istifa etti

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı (DFB) Fritz Keller istifa etti. Keller, Başkan Yardımcısı Rainer Koch’u nazi yargıcına benzetmesinden sonra eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

17.05.2021Avrupa
Rusyada ilginç geçit töreni: Çocuklar asker gibi yürütüldü

Rusya'da ilginç geçit töreni: Çocuklar asker gibi yürütüldü!

Rusya'da dokuz yaşındaki çocuklar askeri üniformalar içinde geçit töreni yaparken filme alındı. Söz konusu videoda 'Anavatan için ölmek' hakkında savaş şarkılar söyleyen çocukların oyuncak silahlar taşıdığı da görülüyor.

16.05.2021Dünya
Üç aşırı sağcı askere baskın

Üç aşırı sağcı askere baskın

Almanya’nın Baden-Württemberg ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde aşırı sağla bağlantılı 3 askerin evlerine baskın yapıldı. Spiegel dergisi, ordudaki aşırı sağcıların oluşturdukları sohbet gruplarında Hitler fotoğrafları ve Nazi sembolleri paylaştıklarını yazdı. Askerlin bazılarının illegal şekilde silah da aldıkları kaydedildi.

14.05.2021Avrupa
Ülke bu olayla sarsıldı

Ülke bu olayla sarsıldı!

UZUN zamandır sorunlar yaşanan Almanya Futbol Federasyonu'nda ardı ardına gelen istifa haberleri ülke gündemini sarstı. Federasyon yönetim kurulundan yapılan açıklamaya göre ilk önce 2019 yılından beri başkanlık görevini yürüten Fritz Keller'in istifa etmeyi kabul ettiği bildirildi.

13.05.2021Avrupa
Milliyetçilik Nedir Milliyetçilik Düşüncesi Ve Akımı Hangi Olay Sonucunda Ortaya Çıkmıştır

Milliyetçilik Nedir? Milliyetçilik Düşüncesi Ve Akımı Hangi Olay Sonucunda Ortaya Çıkmıştır

Milliyetçilik nedir? Milliyetçilik düşüncesi ve akımı hangi olay sonucunda ortaya çıkmıştır? Milliyetçilik ilk olarak hangi ülkede kendini göstermiştir? Milliyetçilik hangi anlamda kullanılır? Sizin için milliyetçiliği tüm detaylarıyla derledik.

11.05.2021Araştırma
Berlin’de İsrail protestosu

Berlin’de İsrail protestosu

Almanya’nın başkenti Berlin’de İsrail’in Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırıları protesto edildi.

11.05.2021Avrupa
Zafer Günü’nde gövde gösterisi

Zafer Günü’nde gövde gösterisi

Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazileri yenilgiye uğratmasının 76’ncı yıl dönümü dün kutlandı. Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı Donbas’ta da askeri geçit töreni düzenlendi.

10.05.2021Dünya
Zafer Günü kutlamalarında Putinden net mesaj

Zafer Günü kutlamalarında Putin'den net mesaj!

Sovyetler Birliği'nin (SSCB), İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı mağlup edişinin 76. yılı kutlamaları başkent Moskova'da yapıldı. Putin, yaptığı açıklamada Rusya'nın çıkarlarını 'sert şekilde' savunacağının altını çizdi.

9.05.2021Dünya
Geçmişin izinde, delil peşinde

Geçmişin izinde, delil peşinde

Beş yaşında meraklı bir kız çocuğu, Sultanahmet’teki Adli Tıp Kurumu’nun karanlık binasında, ürkütücü cansız beden fotoğraflarına bakıyordu… Soğukkanlılığıyla şaşırtan bu kız çocuğu, ileride Türkiye’nin en tanınmış adli tıp hocalarından Prof. Dr. Sevil Atasoy olacaktı! Atasoy ile bir ‘delil avcısı’ gibi geçmişinden izlerin peşine düştük…

9.05.2021Gündem
Le Pen Müslümanların da oyuna göz dikti

Le Pen Müslümanların da oyuna göz dikti

Fransa’da eski adı Ulusal Cephe (FN) olan aşırı sağcı Ulusal Birlik’in-Bütünleşme’nin (RN) lideri Marine Le Pen, babası Jean-Marie Le Pen’den devr aldığı İslam düşmanlığını yıllardır sürdürmektedir. ‘Les Français d’abord’ (Önce Fransızlar) sloganıyla yollara düşüp yabancı ve göçmen düşmanlığını da.

5.05.2021Avrupa
Almanya’da ırkçı mektup yollayan zanlı yakalandı

Almanya’da ırkçı mektup yollayan zanlı yakalandı

Almanya’da Türk esnafa yönelik seri cinayetlerin faili neo-Nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasına müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız’ın da aralarında bulunduğu tanınmış kişilere 2018’den itibaren ‘NSU 2.0’ imzalı ölüm tehditleri gönderen ırkçı zanlı, Berlin’de yakalandı.

5.05.2021Dünya
Stalingrad Savaşı Tarihi Ve Özeti - Stalingrad Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Stalingrad Savaşı Tarihi Ve Özeti - Stalingrad Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

İkinci Dünya Savaşı tüm dünyayı etkisi altına almış olan savaşlardan biridir. İkinci Dünya Savaşının bir cephesinde Stalingrand Savaşı yapılmıştır. Stalingrad Savaşı nedir? Stalingrad Savaşı tarihi ve özeti nedir? Stalingrad Savaşı tarafları kimlerdir? Stalingrad Savaşının nedenleri nelerdir? Stalingrad Savaşının sonuçları nelerdir? İşte Stalingrad Savaşı hakkında merak edilen tüm detaylar.

3.05.2021Araştırma
Kursk Savaşı Tarihi Ve Özeti - Kursk Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Kursk Savaşı Tarihi Ve Özeti - Kursk Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Yakın tarihte yaşanan birçok hadiseyi hatırlarız, fakat ayrıntıları bazen aklımızda kalmaz. Kursk Savaşı diye bilinen muhabere de işte böyle bir yakın tarih olayıdır. Kursk Savaşı nedir? Kursk Muhaberesinin tarafları kimlerdir? Kursk savaşı nerede gerçekleşmiştir? Kursk Savaşının nedenleri ve sonuçları nelerdir? İşte ilgiyle okuyacağınız ve bu soruların cevabını bulacağınız detaylar.

3.05.2021Araştırma
Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Kellere eyaletlerdenistifa çağrısı

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Keller'e eyaletlerden"istifa" çağrısı

Almanya'da eyalet ve bölge futbol birliklerinin başkanları, Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Fritz Keller'in görevinden istifa etmesini istedi.

3.05.2021Avrupa
İspanya İç Savaşı Tarihi Ve Önemi Nedir İspanya İç Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları

İspanya İç Savaşı Tarihi Ve Önemi Nedir? İspanya İç Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları

İspanya İç Savaşı, sıklıkla duyduğumuz bir tarihi olaydır. Ancak ayrıntıları birçok kimsenin hafızasında olmayabilir. İspanya İç Savaşı nedir? İspanya iç savaşı'nın nedenleri nelerdir? İspanya iç savaşı nerede yapılmıştır? İspanya İç savaşının önemi ve ispanya iç savaşının sonuçları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Kellere eyaletlerden istifa çağrısı

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Keller'e eyaletlerden "istifa" çağrısı

Almanya'da eyalet ve bölge futbol birliklerinin başkanları, Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Fritz Keller'in görevinden istifa etmesini istedi.

2.05.2021Futbol
Moskovada askeri geçit töreninin ilk gece provası yapıldı

Moskova'da askeri geçit töreninin ilk gece provası yapıldı

Sovyetler Birliği'nin, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı mağlup edişinin 76. yılı kutlamaları Rusya’da başladı. Başkent Moskova’da 9 Mayıs’da yapılacak Zafer bayramı askeri geçit töreninin ilk gece provası yapıldı.

30.04.2021Dünya
Türk bayrağı da yırtmıştı... Yunan çeteci vekil Brüksel’de tutuklandı

Türk bayrağı da yırtmıştı... Yunan çeteci vekil Brüksel’de tutuklandı

Yunanistan’daki Neo-Nazi Altın Şafak partisinin eski üyelerinden olan ve hakkında suç örgütü liderliğinden 13 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Yunan parlamenter Yannis Lagos, Belçika’nın başkenti Brüksel’de tutuklandı.

28.04.2021Dünya
Alman Futbol Federasyonu’nda Hitler kıyaslaması

Alman Futbol Federasyonu’nda Hitler kıyaslaması

Alman Futbol Federasyonu’nda (DFB) sular durulmuyor. DFB Başkanı Fritz Keller, DFB yönetim kurulunun bir oturumunda, başkan yardımcısı Rainer Koch’u Nazi döneminde binlerce insanın idamından sorumlu Hitler’in hakimi olarak bilinen Freisler’e benzettiği için özür diledi.

27.04.2021Avrupa
Yasa geldi Berlin karıştı: ‘Maskeler yukarı naziler dışarı’

Yasa geldi Berlin karıştı: ‘Maskeler yukarı naziler dışarı’

Almanya’da korona salgınında yaşanan üçüncü dalga ile mücadelede Başbakan Angela Merkel hükümetine daha fazla yetki veren ‘Enfeksiyon Koruma Yasası’nın’ onaylanmasının ardından, Başkent Berlin’deki protesto eylemleri sürüyor.

26.04.2021Avrupa
İspanyada aşırı sağcı Vox partisi hakkında göçmenleri hedef alan afişinden dolayı soruşturma başlatıldı

İspanya'da aşırı sağcı Vox partisi hakkında göçmenleri hedef alan afişinden dolayı soruşturma başlatıldı

İspanya'nın Madrid özerk yönetiminde 4 Mayıs'ta yapılacak yerel parlamento seçimleri öncesinde, göçmenleri hedef alan afişler asan aşırı sağ görüşlü Vox partisi hakkında soruşturma açıldı.

21.04.2021Dünya
Yapay zekaya sahip Einstein geliştirildi

Yapay zekaya sahip Einstein geliştirildi

Yapay zekaya sahip, Einstein’ın dış görünüşüne ve ses tonuna sahip sohbet robotu geliştirildi. Dijital Einstein 'zamanda yolculuk mümkün mü?' sorusuna yanıt verdi.

21.04.2021Teknoloji
Demir perdeyi deviren Lech Walesa iş arıyor

Demir perdeyi deviren Lech Walesa iş arıyor

Avrupa’da demir perdenin yıkılmasında etkili olan aktörlerden olan eski Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa, emekli maaşının yetmediğini belirterek iş aradığını duyurdu.

21.04.2021Dünya
Hepsi satıldı... Hitler yaşasa sizi alkışlardı

Hepsi satıldı... 'Hitler yaşasa sizi alkışlardı!'

Avusturalyalı müzayede evine 87 bin 500 dolarlık Hitler tepkisi! Avusturya'da bir müzayede evinin Adolf Hitler'in Nazi dönemine ait 8 parça eşyaları açık artırıma sunması bir çok kesimin tepkisine neden oldu.

19.04.2021Dünya
Hitler’in eşyalarını satan müzayede evine tepki

Hitler’in eşyalarını satan müzayede evine tepki

Avustralya’nın Perth kentindeki Morley bölgesinde bulunan JB Askeri Antikalar müzayede evinin Nazi Almanyası’nın lideri ve ‘Yahudi Soykırımı’nın (Holokost) mimarı Adolf Hitler’e ait kişisel eşyalarının açık artırıma sunması, bazı kesimlerin tepki gördü. Geçen cuma günü satışa sunulan eşyalar arasında, sigara tabakası, tarak, el aynası, ayakkabı fırçası gibi eşyalar yer aldı.

19.04.2021Avrupa
Altundan ırkçı İslam karşıtlarına tepki

Altun'dan ırkçı İslam karşıtlarına tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Avrupalı ırkçıların özgürlük ve demokrasi gibi kavramların arkasına saklanarak Müslümanlara karşı şiddeti kışkırttığını belirterek, "Körükledikleri bu nefret ateşini İslam'ın barış mesajıyla söndürelim." çağrısında bulundu.

17.04.2021Gündem
‘Kılıçdaroğlu sudaki balığa soğan doğruyor’

‘Kılıçdaroğlu sudaki balığa soğan doğruyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta yaptığı grup konuşmasındaki milliyetçilikle ilgili sözlerine yanıt veren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Kılıçdaroğlu milliyetçilikle ilgili işkembeden sallamış. CHP Genel Başkanı, sudaki balığa soğan doğruyor. Cumhurbaşkanı seçimini kazanacağından bu kadar eminse, mertçe milletimizin huzuruna çıksın” dedi.

14.04.2021Gündem
Son dakika haberler... Avusturyada büyük şok Sağlık Bakanı istifa etti

Son dakika haberler... Avusturya'da büyük şok! Sağlık Bakanı istifa etti

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarında artış yaşanan Avusturya'da sürpriz bir gelişme yaşandı. 'Çok yoruldum, daha fazla dayanamıyorum' diyen Sağlık Bakanı Rudolf Anschober istifa etti.

13.04.2021Dünya
Milli kahramana kilit tartışması

Milli kahramana 'kilit' tartışması

Demiryollarının kurucusu, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Behiç Erkin’in Eskişehir’deki anıtmezarının kilitli bir demir kapısının olması tepki çekti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Anıtmezar alanı alkol ve madde bağımlılarının uğrak yeri oldu, o yüzden kapısı kilitlendi” açıklamasını yaptı.

13.04.2021Gündem
Kovid-19 gösterisi nazi propagandasına dönüştü

Kovid-19 gösterisi nazi propagandasına dönüştü

Avusturya’nın başkenti Viyana’da koronavirüs (Kovid-19) önlemleri karşıtı gösteride protestocular ve polis arasında arbede yaşandı.

11.04.2021Avrupa
Nazi generali BND’ye çalışmış

Nazi generali BND’ye çalışmış

Almanya’da nazi dönemi generallerinden Franz Josef Huber’in 1955-1967 yılları arasında Alman dış istihbarat örgütü BND’ye çalıştığı ortaya çıktı.

8.04.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

İkinci Cihan Harbi'nde Türkiye’nin tarafsızlığı

İnönü döneminin en önemli olayı dış politikada illüzyona kapılmamak, Birinci Dünya Savaşı’nın getirdiği tecrübelere istinaden Alman ırkından uzak durmaktır.

13.06.2021

İnsanlığımızı kaybettiğimiz zamanların filmleri

İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin gördüğü en büyük yıkımlardan biriydi. 1939’da başlayan bu bela 1945’te Alman ordusunun nisandan başlayarak mayıs sonuna kadar Müttefik Kuvvetler’e ve Sovyetler Birliği’ne teslim olmasıyla Avrupa’da sona erdi. Bu vesileyle sinema tarihinde yer etmiş İkinci Dünya Savaşı filmlerini derledik.

29.05.2021

Yeni çizilen sınırlar

23 Mayıs 1949 tarihinde ABD, Britanya ve Fransa işgalindeki Alman topraklarında yeni bir cumhuriyet ilan edildi. Oder-Neisse denilen hattın içinde kalan topraklar Sovyet işgalindeydi. Sovyet işgal bölgesinin ortasındaki Berlin ise dört işgal kuvvetinin elindeydi.

23.05.2021

ABD İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden: İsrail’e ‘insanlığa karşı apartheid ve zulüm’ suçlaması

İsrail, önce Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’yı basması, ardından Gazze’yi ayrım gözetmeksizin hedef alan, çok sayıda sivil ölüme yol açan füze saldırılarıyla bir kez daha uluslararası camianın bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş bulunuyor.

20.05.2021

90’ların fırtınası: Selahattin Duman

Selahattin Duman 90’ların köşe yazarıydı.

24.04.2021

Hamilelikte oruç tutulur mu?

11 ayın sultanı, özlemle beklenen mübarek Ramazan ayı geldi. Ramazan’ın başlamasıyla birlikte anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi olan gebelikte oruç meselesi gündeme geldi.

21.04.2021