Dünya Musul Barajı'nı geri almak için ABD ve Peşmerge'den ortak operasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musul Barajı'nı geri almak için ABD ve Peşmerge'den ortak operasyon

Musul Barajı'nı geri almak için ABD ve Peşmerge'den ortak operasyon

ABD savaş uçakları, Irak'ın en büyük hidroelektrik santralinin bulunduğu ve geçtiğimiz günlerde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından ele geçirilen Musul Barajı'nı geri almak için Irak ordusuyla birlikte havadan operasyon düzenlerken, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri de karadan destek veriyor.

Sabah saatlerinde başlayan operasyon, öncelikle Kürt haber sitelerinde yer aldı ardından CNN International tarafından da doğrulandı. ABD'nin hava bombardımanına Peşmerge güçleri de destek veriyor.

Daha erken saatlerde de Amerikan insansız hava araçlarının Irak'ta Sincar'ın güneyinde IŞİD'e ait iki zırhlı aracı vurduğunu bildirilmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, IŞİD militanlarının Sincar'ın güneyindeki bir köyde sivillere ateş açtığı yönünde Kürt güçlerinden alınan haberlerin ardından, uzaktan kumanda edilen Amerikan insansız hava araçlarının bölgede tespit edilen iki zırhlı aracı vurduğu belirtildi. Operasyonda görev alan hava araçlarının daha sonra bölgeden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedildi.

ABD'nin Musul'un kuzeyindeki silahlı gruplara düzenlediği hava saldırısında 11 kişi öldü, 9 kişi yaralandığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle