GeriDünya Mashadov öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mashadov öldürüldü

Rus gizli servisi FSB, ayrılıkçı Çeçen Lideri Aslan Mashadov’u Tolstoy-Yurt kasabasında gizlendiği sığınakta öldürdü. Mashadov’un ölüm haberini alan Putin, ’İyice kontrol edin. Öldürülen gerçekten Mashadov mu?’ emrini verdi. Bir başka iddiaya göre ise Mashadov iki gün önce Ramzan Kadirov’un adamları tarafından öldürüldü.

RUSYA’nın en çok arananlar listesinde yer alan ayrılıkçı Çeçen lideri Aslan Mashadov, Tolstoy-Yurt kasabasında gizlendiği sığınakta öldürüldü. Rus ordu sözcüsü İlya Şabalkin’in Rus ajanslarına verdiği bilgiye göre bölgede Rus güçleriyle Çeçen ayrılıkçılar arasında meydana gelen çatışmalar sırasında Mashadov da sığınakta öldü. Çeçen polisi de Mashadov’un ölümün doğruladı.

Rusya geçen yıl Beslan’daki okul baskını ve 2002 yılında Moskova’da yaşanan tiyatro baskınından Mashaodv’u sorumlu tutuyordu.

BİR DAHA KONTROL EDİN

Rus gizli servisi FSB, Mashadov’un ölüm haberini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verdi. Mashadov’un öldürüldüğü kendisine rapor edildiğinde olaya temkinli yaklaşan Putin, FSB Başkanı Nikolay Patruşev’den harekatın detaylarını olduktan sonra, ‘Siz yine de birdaha kontrol edin. Öldürülen kişi gerçekten teröristlerin lideri Mashadov mu?’ talimatını verdi.

Çeçenistan’a komşu İnguş cumhuriyetindeki bir kaynağa göre ise Mashadov Salı günü değil, iki gün önce Ramzan Kadirov adamları tarafından öldürüldü. Kaynağa göre geçen hafta yüklü para karşılığında birisi Mashadov’un gizlendiği yeri Ramzan’a söyledi. Ramzan komandolarını Tolstoy-Yurt köyüne göndererek Mashadov’u gizlendiği yerde öldürdü. Çeçenistan’da kan davasını göz önünde bulunduran Ramzan iki gün sonra Mashadov cesedini FSB’ye teslim etti.

Rus güçlerine karşı 1994-1996’da Çeçen savaşçılara liderlik eden Mashadov, Rus güçlerin çekilmesinden sonra Çeçenistan devlet başkanı olmuştu. Daha sonra nüfuzunu Şamil Basayev’e karşı kaybeden Mashadov’un, Rus güçlerinin bölgeye döndüğü 1999’dan bu yana daha küçük bir gruba liderlik ettiği sanılıyordu.

İNGİLTERE’DEKİ TEMSİLCİ : DİRENİŞ SÜRECEK

İNGİLTERE’de siyasi sığınmacı olarak yaşayan Çeçen direniş liderlerinden Ahmet Zakayev, Echo Moscow radyosuna yaptığı açıklamada Aslan Mashadov’un öldürüldüğü haberinin propagandadan ziyade gerçeğe benzediğini söyleyerek şöyle konuştu:

‘Çeçen direnişi lidersiz kalmaz. Zamanında Cahar Dudayev öldürüldüğünde nasıl yeni birisi bulunduysa şimdi de aynısı olacaktır. Çeçen Savunma Komitesi bu durumlarda ne yapacağını bilir. Beni asıl tedirgin eden Moskova ile diyalog yanlısı kişi Mashadov’un öldürülmüş olması. Oluşan durum karşısında hem Çeçenistan hem de Rusya genelinde sert eylemler düzenlenecek olması beni tedirgin ediyor. Beni asıl bu gidişat korkutuyor.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle