Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mandela'nın ölümü dünyayı yasa boğdu

  hurriyet.com.tr
  06.12.2013 - 09:14 | Son Güncelleme:

  Nelson Mandela'nın ölümü tüm dünyada büyük bir üzüntüyle karşılandı. Başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere birçok lider başsağlığı mesajları yayınladı.

  İşte Mandela'nın ölümüne ilk tepkiler...

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: (bir taziye mektubu göndererek) Bugün sadece siz milletinizin en kıymetli evladını kaybetmediniz. İnsanlık da ömrünü barış, özgürlük, eşitlik, adalet, şeref ve haysiyet gibi evrensel değerlerin savunulmasına vakfeden bir demokrasi havarisini kaybetti.

  YASINI DANS EDEREK TUTUYORLAR

  Türk Dışişleri: Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kurucu Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın 5 Aralık 2013 tarihinde vefat ettiği derin bir üzüntüyle öğrenilmiştir.
  Evrensel insanlık değerlerinin ileri götürülmesinde büyük pay sahibi efsanevi lider ve devlet adamı Mandela’nın, ırkçılıkla savaş, eşitlik, demokrasi ve adalet yolunda verdiği cesur ve onurlu mücadelesi, bu mücadelede uzlaşı arayışı ve affedicilikten de ödün vermemesi yüzyıllar boyu saygıyla hatırlanacak ve tüm dünyada gelecek nesillere ilham vermeye devam edecektir. Ülkesine olduğu kadar Afrika’ya ve tüm dünyaya unutulmayacak bir insanlık mirası bırakan önder Mandela’nın acı kaybı nedeniyle dost Güney Afrika halkına en derin taziyelerimizi iletiyor, müteveffanın kederli ailesine sabır ve metanet diliyoruz.

  DÜNYA BÖYLE GÖRDÜ

  ABD Başkanı Barack Obama: Nelson Mandela'nın yaşamından ilham alan milyonlarca insandan biri de benim. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan gibi ben de Nelson Mandela'nın koyduğu örnek olmadan hayatım nasıl olursu hayal edemiyorum. Yaşadığım müddetçe ondan öğrenmeye devam edeceğim. İlk siyasi eylemim, hayatımda politikaya dair yaptığı ilk şey Apartheid karşıtı bir protestoya katılmaktı. Mandela'nın söylediklerini ve yazdıklarını okudum. Hapishaneden çıktığı gün benim için insanın korkularının değil umutlarının peşinden gittiğinde neler yapabileceğini hissettim.

  İngiltere Başbakanı David Cameron: Dünyadaki çok önemli bir ışık söndü. Nelson Mandela çağımızın devlerinden biriydi; yaşarken bir efsaneydi öldükten sonra da öyle olacak. Gerçek bir küresel kahraman...Çok sevdiği ülkesinin dört bir yanında insanlar nezaketin vücuda gelmiş hali olan bir adam için yas tutacak. Onunla tanışmış olmak hayatımın en büyük onurlarından biriydi.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun: Afrika sömürge düzeni ile insan haklarının ve insanın onurunun ihlallerinden çok çekti. Mandela gibi büyük bir adam olmasaydı, insanların onurlu yaşaması mümkün olmazdı. Onun dünyayı daha iyi bir her haline getirme kararlılığından ve bilgeliğinden dersler almak zorundayız.

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: Nelson Mandela Güney Afrika'nın ve tüm dünyanın tarihini yazdı. Apartheid'a karşı yorulmadan savaştı, düşmanını cesaretiyle, inatçılığıyla ve azmiyle yendi. Yıllar boyunca, Nelson Mandela Güney Afrika ulusunu, ülkenin birliğini ve Afrika'nın gururunu vücuda getirdi. Bütün gücünü ülkesini dünyanın büyük devletleri arasına sokmak için harcadı. Fransa Güney Afrika halkının sonsuz üzüntüsünü paylaşıyor.

  Hindistan Başbakanı Manmohan Singh: İnsanlar arasından bir dev hayatını kaybetti. Bu Güney Afrika'nın olduğu kadar Hindistan'ın da kaybıdır. Gerçek bir Gandiciydi. Hayatı ve çalışmaları gelecek nesiller için sonsuz bir ilham kaynağı olacak. Ruhu için dua eden herkesin yanındayım.

  Japonya Başbakanı Şinzo Abe: Mandela Apartheid'ı ortadan kaldırmak için çok güçlü bir iradeyle çalışan ve ulusunu inşa ettiği sürecin merkezine uzlaşıyı yerleştiren çok büyük bir liderdi.

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres: Demokrasinin tutkulu bir savunucusu, saygıdeğer bir arabulucu, Nobel barış ödüllü bir isim ve her şeyin ötesinde barış ve diyalog köprüleri kuran biriydi. Hapiste ve halkı için savaştığı dönemde çok ağır bir kişisel bedel ödemişti.

  MUHAMMED ALİ: ONU EN ÇOK…
  Tüm zamanların en iyi boksörü, ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali ise yaptığı açıklamada Mandela hakkında en çok hatırlayacağı şeyin efsanevi liderin kalbinin, ruhunun ve yüreğinin asla ırksal veya ekonomik adaletsizlikler, nefret ve intikam gibi duygular içermemesi olduğunu ifade ederek, “O bize büyük ölçüde affetmeyi öğretti, tüm kardeşlerimizin tüm renklerden geldiğini fark ettirdi” dedi.

  FİLMİNİ İZLERKEN ÖĞRENDİLER
  Güney Afrika'nın eski lideri Nelson Mandela'nın yaşamını anlatan “Long Walk to Freedom-Özgürlüğe Uzun Yol” filmi Londra prömiyerine katılan İngiltere tahtının üçüncü sıradaki varisi Prens William ile eşi Kate Middeleton ise Mandela'yı eşsiz ve ilham verici bir olarak hatırlayacaklarını kaydetti.
  Güney Afrika'da yapılan 1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca Nelson Mandela'nın hayatının anlatıldığı “Invictus” filminde efsanevi lideri canlandıran ünlü oyuncu Morgan Freeman da Mandela'nın dünyayı etkilemesinin yanı sıra düşüncelerinin de insanlığı ileriye götürecek olmasının önemini vurguladı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı