GeriDünya Londra 'Nükleere hayır' demek için yürüdü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra 'Nükleere hayır' demek için yürüdü

Londra 'Nükleere hayır' demek için yürüdü

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Cumartesi günü gerçekleştirilen nükleer silahsızlanma yürüyüşüne binlerce kişi katıldı. Eylem sırasında bir konuşma yapan ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, “Savaş için plan yaparak barışa ulaşamazsınız” dedi.

İşçi Partisi lideri Corbyn sözlerine, “Biz bir çok şeyin mümkün olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir çok yerde barışa ulaşmak mümkün. Bu amaca ulaşmanın yolu savaş için hazırlık yapmaktan, kaynakları çalmaktan, başkalarının insan haklarına saygı duymamaktan geçmiyor. Bu gösteri ile bir çok kişi görüşlerini ve fikirlerini beyan ediyor. Ben de buradayım çünkü nükleersiz bir Britanya’ya ve nükleersiz bir geleceğe inanıyorum” dedi.

Yürüyüşe Corbyn’in yanı sıra İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon ve Galler’in Plaid Cymru partisi lideri Leanne Wood da destek verdi.

Sturgeon yürüyüş sırasında yaptığı konuşmada, “Bugün dünyada esas kaide, nükleer silaha sahip olmamak. Nükleer silah barındırmak bir istisna. Bunu unutmamalıyız. Nükleer silahların kullanımı insanlığa sadece yıkım getirebilir” dedi.

İskoçya lideri ayrıca gelecek seçimlerde ülkenin nükleer silah programı Trident’i önemli bir siyasi tartışma konusu haline getirmeye de kararlı olduklarını dile getirdi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle